Dijital pazarlama teknolojilerindeki gelişmeler her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıllarda veri, yapay zekâ, web 3.0, metaverse, blockchain gibi konular gündemi oluşturdu. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte; pazarlama teknolojileri pazarlamacılar için ChatGPT gibi yepyeni araçlar sunmaya, müşteriyi daha iyi anlamaya, veri üretme ve depolamaya olanak sağladı.  

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, içerik pazarlaması açısından da teknoloji gündeme oturdu. Bu gelişmeler akıllara “Peki ya yaratıcılık nerde kaldı?” diye düşündürtmüyor değil.

Bu gelişmeler içerik pazarlamasını nasıl etkiliyor diye bakalım:

Geçtiğimiz yıllarda ilk versiyonlarının piyasada olduğu ancak son birkaç haftada herkesin kolayca deneyimleyebildiği bir hale gelen ChatGPT içerik pazarlamacılarının da odağı.

ChatGPT’nin ürettiği içerikleri görünce akıllara “Yapay zekâ insan gibi içerik üretir mi?” sorusu geliyor. Evet 2023’te yapay zekanın oluşturduğu içerikler gündemde olacak.

ChatGPT’nin kullanım alanları aşağıdakiler olacak::

  • İçerik üretirken hızlıca bir araştırma yapmak yerine buradan derli toplu özet bilgi edinebilirsiniz.
  • Hızlıca bir giriş yazısı hazırlamak için ideal.
  • Bir taslak olarak kullanabilirsiniz.
  • İstatistik araştırmalarının özetine hızlıca ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki maddelerden de görebileceğimiz gibi; yapay zekâ uzun bir süre insanın yerini almayacak. Ancak içerik üreticileri bunu kendi işlerini daha kolay ve hızlı yapmak için kullanıyor.

2023’te teknoloji bu kadar ilerlerken insanın önemi daha da artacak. Çünkü,

  • Yapay zekâ müşterilerimizi bizden daha iyi tanıyamaz.
  • Empati kurmak insana özgü bir yetenek.
  • Tecrübelerimizi ve bakış açımızı içeriklere katarak daha özel içerik yaratabiliriz.
  • Yapay zekanın aktaracağı genel bilgilere ek olarak daha fazla detay/öneri/yorum yapabiliriz.

Özetle, pazarlama teknolojilerini daha yaratıcı içerikler ve projeler yapmak için kullanmalıyız. Pazarlamacılar için 2023’te yine tüketici davranışlarını iyi anlamak, kişiye özel içerik üretmek, duygulara dokunmak ön planda. Bu yüzden içeriklerinize empati ekleyin. Böylece insansı dokunuşlar içeriğinizi daha samimi hale getirecektir. Daha fazla 2023 trendi görmek isterseniz buradan diğer profesyonellerle birlikte yazdığımız kitaba erişebilirsiniz.

Değer yaratma odaklı ve müşteri merkezli pazarlama için, müşterinize özetlenmiş bilgiden çok daha fazlasını verin!

Write A Comment