Zeytin Ağacı bana göre başarılı içerik çalışmalarından biri. Son zamanlarda gündemden düşmeyen, hatta global listelerde de üst sıralarda yer alan Zeytin Ağacı hangi özellikleriyle başarılı içerik örnekleri listesine girdi değerlendirmek istedim.


Bildiğiniz gibi Zeytin Ağacı çok ses getiren, Tuba Büyüküstün ve Murat Boz gibi sevilen isimlerin yer aldığı bir Netflix dizisi. Geçen haftalardaki kadar olmasa da hala sosyal medyada sürekli bir gündemle, yazıyla, videoyla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Belki de bu yazıyı görünce “Sen de mi aile dizimi diye bir şeyler anlatacaksın? Yeter artık!” diyenleriniz olacaktır…Durun hemen isyan etmeyin🙂 Ben bu dizinin neden bu kadar başarılı olduğunu içerik bakış açısıyla değerlendirmek istedim.


Ses getiren içeriklere daha önce de yer vermeye çalışmıştım. Örneğin hayvan deneyleriyle ilgili bir video olan sevimli karakter Ralph de bir dönem gündeme oturmuştu. Ciddi bir farkındalık yaratma örneği olan bu içerik de yine başarılı bir örnekti.


Başarılı İçerik Nedir?


Daha önce de hep bahsettiğimiz gibi etrafta yer alan çok fazla içerik arasından sıyrılmak için insanlara gerçekten fayda sağlayacak, ilgilerini çekecek, fark yaratacak kaliteli içerikler üretmek gerek. Bu içerikleri de çeşitli araçlarla ve hikayeleştirerek anlatmak kolay anlaşılır hale getiriyor.Peki kaliteli içerik üretimi için neler yapmak gerekir? Hangi unsurlara dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdi biz gelelim konumuza…


Zeytin Ağacı Hangi Kaliteli İçerik Özelliklerini Bulunuyor?


Hem Türkiye’de hem de dünyada çok beğenilen dizimizin özelliklerine bir bakalım:

Bilgi veriyor: Daha öncesinde bazı uzmanların anlatmaya çalıştığı bir konuydu. Fakat aslında ilk defa tüm detaylarıyla ve herkesin erişebileceği bir yöntemle ele alınan bir konu var. Evet aile dizimi konusu hakkında bilgi veriyor. Belki de birçok kişinin bu diziyle beraber öğrendiği bir bilgi veriliyor dizide. Yani içerik pazarlamasında sık sık bahsettiğimiz karşılıksız fayda sağlayacak, üründen bağımsız bir bilgi aktarımı var.

Özgün: İçeriklerin birbirine benzememesi bir diğer önemli özellik. Yani içeriği üreten kişinin deneyimini ve bilgisini aktarması gerektiği de bir diğer özelliğimizdi. Bu dizide de kendine has bir tarzla karşımıza çıkan bir anlatımdan bahsedebiliriz.

Sade ve anlaşılır: Aile dizimini çoğumuzun detaylı bilmiyoruz. Belki de hiç duymadık. Bu nedenle ilk defa verilen bir bilgide karmaşıklıktan kaçınmak önemli. Kim bilir daha ne ayrıntıları vardır aile diziminin. Ancak dizi çok yalın bir dilde konuyu bizlere aktarmayı başardı.

Küresel bir konu: Anlattığı konu tüm dünyada merak ediliyor. Karakterlerin hikayeleri kendilerine has olsa da dizinin bu kadar yayılmasının sebebi konunun dünya çapında popüler olmaya başlaması. Yani özetle; tüm insanların ortak duygusuna ve merakına dokunuyor diyebiliriz.

Zeytin Ağacı Dizisinin Etkisini Artıran Diğer Özellikler

Hikayeler ve kahramanlar var: Dizide birçok farklı kişinin hayatlarının en önemli noktalarına şahit oluyoruz. Geçtiğimiz aylarda benzer bir şekilde Kulüp dizisinde de karşımıza çıkmıştı. Dizide farklı bir çok karakter ile birlikte onların duygularını ve deneyimlerini yaşıyoruz. Hikaye anlatıcılığı tekniği iyi.

Hem dizi hem kitapla çoklu kanal kullanıyor: Dizide de açıkça gösterilen hatta sayfalarından alıntılar yapılan bir kitap var. Mark Wolynn tarafından yazılan “Seninle Başlamadı” kitabı. Diziden etkilenip kitabı da okumaya başlayanlar olduğunu da biliyorum. Hem kitap hem diziyle beraber daha uzun süren bir etki elde etmek mümkün. Bu konuya da yine detaylı değindiğim yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı katkılı içerik haline dönüştü: Dizinin ilgi görmesiyle beraber birçok kişi aile dizimi ya da Zeytin Ağacı ile ilgili yorumlarını şu an benim de yaptığım gibi, yazıyla, videoyla, sosyal medya içeriği ile dile getirdi. Böylece asıl içeriğimiz olan Zeytin Ağacı trendlerden düşmemeye ve ilgi görmeye devam etti. Yine çok başarılı bulduğum bir örneği buraya ekliyorum. Doğal anlatımıyla kullanıcı katkılı içeriğe örnek olacağını düşündüm. Keyifli izlemeler🙂

Sonuç Olarak..


Dizinin başarısında Tuba Büyüküstün’ün, Murat Boz’un ve çok değerli tüm kadronun elbette ki emekleri büyük. Oyunculuklar, görüntü vs konularındaki durumu izleyicilerin takdiri tabi. Ancak içeriksel açıdan benim başarılı içerik pazarlama örnekleri yazılarımın arasına girdi.
Siz ne düşündünüz?

Sevgiyle,

Write A Comment