İçerik pazarlamasının son yıllarda ne kadar önemli olduğunu ve artık iyi içeriğin olmazsa olmaz olduğunu hep konuşuyoruz. İçerik pazarlamasının sadece son yıllarda değil de, belki de çok eskiden beri kullanılmakta olan bir yöntem olabileceğini hiç düşündünüz mü? Eski içerik pazarlaması örnekleri ile beraber bana sorarsanız içerik üretimi masallara dayanıyor…

İçerik pazarlaması dediğimiz kavram aslında pazarlamanın temellerinden biri. Tanımı son yıllarda yapılmış olsa da, eskiden beri pazarlamacıların kullandığı bir yöntem. Çünkü bir müşteri ihtiyacından doğan ve bu ihtiyacı karşılamaya yönelik yapılan aktiviteleri/içerikleri barındırıyor.

Eski İçerik Pazarlaması Örnekleri

İçerik pazarlamasının ilk örneklerinden biri olarak hep Michelin lastiklerinin örneği verilir. Michelin, bildiğiniz gibi, bir lastik firması ve özellikle de uzun yol şoförlerinin tercihi. Michelin 1900 yılında sürücüler için, konaklamadan restoranlara güvenli sürüşten araba bakımına kadar pratik bilgileri içeren ve herkes tarafından rahatlıkla anlaşılabilecek semboller kullanarak 400 sayfalık bir rehber hazırladı.

Başka bir çarpıcı örnek de Edison’dan. Evet doğru okudunuz…

Edison ampulü keşfetti ve herkes onu kullanmaya başladı sanıyorsanız, yanıldınız 😊

Edison, elektrikle aydınlatmayı sağlayacak alt yapıyı inşa etmeye çalışırken dönemin gaz şirketleri elektriğin güvensiz olduğu iddialarında bulunarak pazarlarını korumaya çalışıyorlardı. Edison, şirketi üzerindeki bu tehdidi içerik pazarlaması yardımıyla aştı. Bunu, elektrikli aydınlatmanın faydalarını ve gaz aydınlatmanın risklerini anlatan akıllı bir içerik stratejisi geliştirerek sağladı. 1882 yılında “Edison Electric Lighting Company Bulletin.” adıyla bir dergi yayınladı.

Geçmişe ait örnekleri çoğaltmak mümkün. Peki sizce bu çalışmaların örnek gösterilecek şekilde başarılı olmasının sebebi nedir?

Bence içerik pazarlamasının başarılı olmasını sağlayan en önemli sebep, ihtiyaçtan doğması ve içerik üreticisinin tam da bu ihtiyaca karşılık gelecek güçlü içerikler oluşturması.

Masallarda İçerik Pazarlaması

Şimdi sizlere bir masal anlatacağım. Hepinizin bildiği bir masal aslında ve iddialara göre “İncil’den sonra dünyada en çok yaygınlaşan kitap”: Binbir Gece Masalları

Anlatacağım masal Şehrazad’ın hikayesi…

Fars kralı Şah Şehriyar Hindistan ile Çin arasındaki bir adada hüküm sürer. Şehriyar karısının kendisini aldattığını öğrenir ve öfkelenir, tüm kadınların sadakatsiz, nankör olduğuna inanmaya başlar. Kadınlardan intikam alma düşüncesiyle önce karısını öldürtür, sonra da vezirine her gece kendisine yeni bir hanım bulmasını emreder. Her gece yeni bir gelin alan Şehriyar, geceyi hanımıyla geçirdikten sonra tan vakti hanımını idam ettirir. Bir süre bu böyle devam eder. Vezirin akıllı kızı Şehrazad bu kötü gidişata son vermek için bir plan kurar ve Şehriyar’ın bir sonraki eşi olmaya aday olur. Evlendikleri geceden başlayarak, kardeşi Dünyazad’ın hikâye dinlemeden uyuyamadığını söyler ve her gece Dünyazad’ın da yardımıyla çok güzel ve heyecanlı hikâyeler anlatmaya başlar ama tam şafak vakti geldiğinde, hikâyenin en heyecanlı yerinde, hikâyeyi anlatmayı keser. Hikâyenin sonunu merak eden Şehriyar, Şehrazad’ın hikâyeye ertesi gece devam edebilmesi için, o gecelik Şehrazad’ın idamını erteler. Her gece bir önceki masalın devamını anlatıp yeni bir hikâyeye başlar ve yine tam tan vakti hikâyenin en heyecanlı yerinde anlatmayı bırakır. Sona gelindiğinde, Şehrazad üç erkek çocuğu doğurmuştur ve evliliklerinden uzunca bir süre geçmiştir. Kralın kadınlara olan öfkesi ve kötü düşünceleri dinmiş, Şehrazad’ın sadakatine inanmıştır.

Masalın Kahramanı Şehrazad çok iyi bir içerik üreticisi…

İlgi çekici, merak uyandırıcı, etkileşimi yüksek ve takip etme isteği uyandıran içeriklerle her gün gündem olmayı başarıyor. Böylece kralın güvenini ve sadakatini kazanıyor.

İçerik pazarlamasında yapmak istediğimiz şey de tam olarak bu değil mi? Müşterilerimizin güvenini kazanmak, etkileşimle birlikte onları harekete geçirebilmek.

Binbir Gece Masalları neden bu kadar popüler?

  1. 8. yüzyılda Abbasi Halifesi Harun Reşid zamanında Bağdat önemli bir kozmopolit şehirdi; İran, Çin, Hindistan, Afrika ve Avrupa‘dan gelen tüccarlar ile dolup taşmaktaydı. Bu dönemde, şehrin kültürel yapısı da gelişmiş, Arap kültürü, özellikle diğer Doğu kültürleriyle harmanlanmıştı. Binbir Gece Masalları’ndaki hikâyeler işte bu dönemde, halk hikâyeleri olarak ortaya çıkmıştır. Yani kendiliğinden oluşmuş bir topluluk var ve topluluğun gündemi ve talepleri içeriği belirlemiş aslında. Aynen sosyal medyadaki topluluklar ve onların gündemi gibi.
  2. Sanat eserlerine bile ilham kaynağı olmuştur. Yani öyle bir etki yaratmış ki, okuyucu ya da dinleyicide harekete geçme isteği uyandırmış. Biz pazarlamacılar da ürettiğimiz içeriklerle müşterilerin harekete geçmesini sağlamak istemiyor muyuz?
  3. Bu masalların hiçbiri kendi içinde başlayıp bitmez, masalların arasında bağlantılar vardır. Biz bir içerik pazarlama stratejisi oluştururuz ve ürettiğimiz içerikler ana strateji ile uyumludur. Yani her içerik aynı stratejiye hizmet eder.
  4. Binbir Gece Masalları’nda “masal içinde masal” yöntemi vardır. Tüm bu masallar hem bağımsız hem de bir bütün olarak değerlendirilebilir. İçeriklerimiz de böyledir. Her içerik farklı olsa da, temelde markaya ve stratejilerine hizmet eder.
  5. Masallarda tek bir anlatıcı vardır: Şehrazad. Şehriyar ve okurlar ise dinleyen konumundadır. Şehrazad masalları anlatırken dinleyenlerde merak uyandırır, masalları en heyecanlı yerlerinde keserek dinleme eyleminin devamlılığını sağlar. Bu da aslında yazılı edebiyattan da eski olan sözlü edebiyat geleneğinin bir göstergesidir. Bin bir gece boyunca masal anlatsa, dinleyenleri uykusuz bıraksa bile bir şekilde ilgiyi canlı tutmaya ve kendini dinletmeye devam etmektedir. Bu da Şehrazad’ın bana göre başarılı bir içerik üreticisi olduğunu gösterir 😊

Özetleyecek olursak;

İçerik pazarlaması çok eskilere dayanır. Günümüzde çok daha popüler olmasını sağlayan ise dijital kanalların hedef kitlemize ulaşmayı kolaylaştırması. İyi içerikle müşterilerimizde merak uyandırmak, ilgi çekmek, etkileşimi ve hareketi sağlamak ve böylece devamlılığı ve güveni kazanmak son derece mümkün. Yeter ki masaldaki Şehrazad gibi güçlü içerikler üretebilelim.

Sevgiyle…

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Binbir_Gece_Masallar%C4%B1

https://oggito.com/icerikler/binbir-gece-masallari-neden-onemlidir/35935

Write A Comment