Content marketing yani içerikle pazarlama konusunun giderek daha çok konuşulduğu bir dönemden geçiyoruz. Malum yoğun bir karantina süreci yaşıyoruz ve bu süreçte online platformların önemi çok daha fazla arttı.

Bill Gates’in 1996 yılında söylediği gibi “Content is the king” yani “İçerik kraldır” sözü slogan haline geldi ve bana da ilk blog yazım için ilham oldu. Bu yazımda size kendi deneyimlerimden yola çıkarak içerikle pazarlamanın (content marketing) tanımından ve öneminden bahsedeceğim.

Günümüzde dijital mecralarda birçok konu ve konuşmacının olduğu canlı yayınlar, reklamlar, e-kitap, e-mailing, e-dergi, sosyal ağlar etrafımızı daha da çok sardı.

Tüketicilerin zamanının ve dikkatinin git gide azalması, gün içinde çeşitli platformlardan aldıkları birçok mesajın varlığı gibi etkenler, pazarlamacıların içerikle pazarlamayı (content marketing) çok daha dikkatli yapması gerektiğini bir kez daha ortaya koydu.

Peki Nedir Bu Content Marketing?

2001 yılında Amerikalı Joe Pulizzi tarafından ortaya atılan “İçerikle Pazarlama” kavramı daha sonra küresel olarak kabul görmüş ve yaygınlaşmıştır.

Joe Pulizzi, İçerikle Pazarlama’yı şöyle tanımlıyor: 

İçerikle pazarlama, net olarak tanımlanmış ve doğru anlaşılmış hedef kitleyi kârlı müşteri hareketi yaratma hedefiyle etkilemek, çekmek, bağlılıklarını sağlamak için ilgili ve değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasını kapsayan pazarlama tekniğidir.

Joe Pluzzi

Joe Pulizzi’nin tanımından da anlaşıldığı gibi, tüketicilere bir ürün satmanın ötesinde onlara fayda sağlayacak bir değer üreterek marka bağlılığı yaratmak diyebiliriz.

Content Marketing Neden Önemlidir?

Eminim hepinizin dijital mecralarda takip ettiği içerik üreticileri vardır. Neden bazı kişileri devamlı takip eder, önerilerini uygulamaya çalışırız? Çünkü bizim tam da bir ihtiyacımıza yönelik bir konu ya da üründen bahsetmiş ve bize zaman kazandıracak bir bilgi vermiştir. İşte markalar da böyledir.

İçerikle pazarlama bir markanın;

Stratejisine uygun konumlandırma yapmasına

Konumlandığı alanda gündem belirlemesine

Tüketiciye bir fayda/değer sağlamasına

Tüketicilerle daha yakın iletişim kurmasına

Markaya bir hikaye yaratmasına

Tüketicilerin önem verdiği bazı sosyal konuları gündeme getirmesine (hatta konusuna göre sosyal sorumluluk projeleri yapmasına)

olanak sağlar.

Başarılı content marketing ile hedef kitlenizin dikkatini çekmek ve onlara bir değer yaratmak kendi markanızı çok daha ileri seviyelere götürürken, hedef kitlenizi mutlu ederek marka bağlılığı yaratır.

Keyifli çalışmalar…

Write A Comment