Marka oluşturmak, marka yaratmak, markalaşmak, kişisel marka sözcüklerini eminim sıkça duyuyorsunuzdur. Şirketler hatta günümüzde insanlar marka oluşturmak için yoğun çaba sarf ediyor. Sizce neden? Marka olmak ne demek ve markalaşmanın ne faydası var? Gelin biraz birlikte kafa yoralım…

Önce markanın tanımına bakalım isterseniz:

Marka Nedir?

Marka bir işletmenin ürün/hizmetini rakiplerinden farklılaştırmak için kullandığı sözcükler, şekiller, harfler, malın biçimi, ambalajını içeren işaretlerdir.

Bu tanım aslında markanın hikayesinden yola çıkılarak yapılıyor. Marka İngilizce “brand” demek ve bu kelime dağlamak anlamına geliyor. Yani aslında günümüzde logo olarak bildiğimiz işaretleri ifade ediyor. Markanın kökeni antik Mısır’a dayanıyor. Mısır’da ustalar eserlerinin kendilerine ait olduğunu belirtmek için eserlerine işaret koyarlarmış.

Yine eski dönemlerde Pompei civarlarında zeytinyağı ve şarap üreticileri, şişelerini farklılaştırmak için bu damgalamaları yani markaları kullanmışlar. Böylece rakiplerinden farklılaşmayı başarmışlar.

Günümüzde tanımlamalar hala sözcük ve şekiller içeren ambalaj gibi yapılsa da aslında marka bunlardan çok daha fazlasıdır…

Bana göre ise; marka hedef müşteri kitlenizin algısında yarattığınız izleniminizdir.

Marka hedef müşteri kitlenizin algısında yarattığınız izleniminizdir. #içeriklemarkalaşmak Click To Tweet

Markanızın piyasadaki algısı, sadece logo ve sloganınızla sınırlandırılmamalıdır. Marka yaratma, ürün ya da hizmetinizle hedef kitleniz için değer yaratmak, rekabette farklılaşmak ve ürününüze bir kimlik kazandırmaktır.

Markalaşmış bir ürün rakiplerine göre daha değerli, daha kaliteli ve daha güvenilir bir algıya sahiptir.

Marka oluşturmak için iyi bir pazarlama planı gerekir. Hedef müşteri analizi, strateji, mesajlarınız, sunduğunuz fayda, yarattığınız değer hedef müşteri kitlenizin güvenini kazanmanız ve iyi bir algı oluşturmanız için gereklidir.

Markanın Bileşenleri

Marka yaratmak için bazı temel öğeler gerekiyor.

Öncelikle markanızın adına karar verin.

Daha sonra markanızın temel mesajını içeren sloganına karar verin.

Son olarak markanızın logosunu oluşturun.

Bu temel öğeler dışında aslında çok daha önemlisi markanıza bir hikâye yaratın. Dikkat çekici bir hikâyeden yola çıkarak marka oluşturmak, hedef kitlenizi etkileyecek ve böylece onlarla duygusal bağ kurmanızı kolaylaştıracaktır.

Markalaşmak Ne Fayda Sağlar?

  • Marka olmuş ürünler tektir, kalıcıdır. Böylece daha görünürdür ve daha fazla hatırlanır.
  • Markalaşmış bir ürünü satmak için daha az çaba sarf edersiniz çünkü hedef müşteri tarafından daha fazla tercih edilir yani satın alınır.
  • Marka ürünler ses getirir ve günceldir.
  • Markalaşmış ürünlerin daha pahalı fiyatlara satabilirsiniz.

Markalaşma Sadece Ürünler İçin midir?

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak; günümüzde markalaşma sözcüğü artık kişiler için de kullanılıyor. Kişisel marka haline gelmek birçok insanın önem verdiği bir konu.

Özetle markaların avantajlarından bu kadar bahsedip de bu avantajları kendimiz için kullanmamak olmaz 😊

Bunun için çalıştığımız ortamdaki rekabette fark yaratmak, iş garantisi elde etmek, hizmetlerimizi daha değerli kılmak gibi birçok sebep sayabiliriz.

Kişisel markalaşmada kendi özgün fikirlerimiz ya da fark yaratacak yönlerimizi ön plana çıkarmak için bir strateji yaratmak gereklidir. Aynen ürünlerde olduğu gibi.

Kişisel markalaşmada kendi özgün fikirlerimiz ya da fark yaratacak yönlerimizi ön plana çıkarmak için bir strateji yaratmak gereklidir. Aynen ürünlerde olduğu gibi. #içeriklemarkalaşmak Click To Tweet

Peki bunu nasıl yapacağız?

Markalaşma Yolunda İçerik Üretimi

“İçerikle Markalaşmak” kitabımda içerik pazarlamasının marka yaratma konusundaki öneminden bahsettim. Detaylar için kitabı bu linkten indirip hemen okumaya başlayabilirsiniz.

İçerik pazarlaması hedef kitlemizi kendi ürünlerimize çekmek için onlara fayda sağlayacak içerikler üretmek olduğuna göre; hedef müşteri kitlemizin algısında iyi bir şekilde yer etmek, değer yaratmak için etkili bir yöntemdir.

İçerik üreterek hedef kitlenizi eğitebilir ve onlarda güven inşa edebilirsiniz.

Yani içerik pazarlaması marka oluşturmak için kullanabileceğiniz en etkili pazarlama stratejilerinden biridir.

Bu şekilde pazarlamacılar ürettikleri içeriklerle müşterilerinde farkındalık yaratıp, onlara deneyim yaşatıp; ardından da ürün savunucusu haline getirmek için stratejiler geliştirmelidir.

Pazarlamacılar ürettikleri içeriklerle müşterilerinde farkındalık yaratıp, onlara deneyim yaşatıp; ardından da ürün savunucusu haline getirmek için stratejiler geliştirmelidir. #içeriklemarkalaşmak Click To Tweet

Bu stratejinin en çok etkilediği olumlu sonuç ise marka farkındalığında artış olacaktır.

Marka olmanın öneminden bu kadar bahsettikten sonra, içerik üreterek markalaşmak için izleyebileceğiniz yöntemlere de yer verdiğim kitabımın sizlere bu konuda fayda sağlayacağını umuyorum.

Bu kitapta günümüzdeki hedef müşteri kitlenizin beklentilerine yer verirken, onlarla etkileşimi sağlayacak içerik üretmek için stratejinizi nasıl kurgulayabileceğinizden de uzun uzun bahsettim.

İçerikle Markalaşmak adlı ilk kitabım sizlerle buluşacağı için çok heyecanlıyım. Yorumlarınızı bekliyorum 😊

Sevgiyle,

Write A Comment