Bu yazımda sizlerle uzun uzun bildiklerinizi aktarabileceğiniz, içeriklerinizin temel konusunu anlatabileceğiniz gittikçe yaygınlığı artan bir içerik türü olan ekitap yani elektronik kitap konusunda bazı bilgiler vermeye çalışacağım.

Bazılarımız yeni aldığı bir kitabın sayfalarında gezinirken, şööööyle bir çevirir ve koklar. O kağıt kokusu kimileri için vazgeçilmezdir. Ben de kitaplara dokunmayı, kitap mağazalarında uzun uzun vakit geçirmeyi, sayfaları koklamayı, fosforlu kalemlerle altını çizerek bir kitabı doyasıya okumayı çok seviyorum. Bazı kitapları, özellikle de bir roman ya da şiir kitabı ise, hala dokunarak okumayı tercih ediyorum.

Diğer taraftan da, yüzlerce içeriğin kolayca erişilebilirliği, dijital platformların hayatımızın bir parçası olması ve tutulacak notlar bizleri beklerken e-kitap avantajlar sunuyor.

E-Kitap Nedir?

İnternet üzerinden indirilerek, ekrandan ya da basılı kopyasından okunmak üzere, elektronik ortamda yayınlanan kitaptır.

Basılı kitaplardan farkı ise, dijital olmasının yanı sıra, tarzıdır. Bunu şöyle anlatabilirim:

Kitapları şirketten takım kıyafetli bir çalışma arkadaşınız gibi düşünün. Genellikle otoriter, resmi, araştırmalara dayalı, veri odaklı, uzman, bilirkişi olarak anlatım yapan….

E-Kitap ise daha çok liseden eğlenceli bir arkadaşınız gibidir. Rahat, sohbeti güzel, işbirlikçi, renkli…

Evet, e-kitaplar hızlıca gözden geçirebileceğiniz, görsel ağırlıklı, fikirlere odaklı ve nispeten daha kısa kitaplardır. Okuyucu dostu tasarımları vardır.

E-Kitap yani Elektronik Kitap Ne Avantajlar Sağlar?

E-Kitap okumanın çok sayıda faydası var.

Öncelikle daha fazla kağıt kullanımının önüne geçmiş oluyoruz ki, bu çevre açısından çok anlamlı bir katkı.

E-Kitaplar daha ucuz ve istediğiniz zaman 5 dakika içerisinde internet üzerinden indirip, okumaya başlayabilirsiniz. Kitap siparişi verdiğinizde eline geçmesi 5 dakikadan çok daha uzun sürebilir 😊

Belki kitaplarınızı saklamak ve onları korumak zor olabiliyordur sizin için . Bu durumda kitaplarınızı depolamak için kitaplık yerine bilgisayarınız ya da harici bellek kullanırsınız. Yani e-kitaplar daha kolay depolanır ve daha az yer kaplar.

Evdeki kütüphanenizi istediğiniz yere taşıyamayabilirsiniz, ancak dijital ortamda depoladığınız e-kitaplarınız sizinle her yere gelebilir. Seyahatte kitap okumayı sevenler için son derece pratik değil mi?

Bir diğer konu; e-kitaplarda aradığınız bir kelimeyi, cümleyi bulmanız çok daha kolay. Dijital ortamdan hemen arama yapıp, bulabilirsiniz.

Özellikle baskı almak isterseniz, e-kitaptan bir kısım da olabilir, kolayca baskı alabilirsiniz.

Yazı büyüklüğünü ayarlama şansınız da var. Daha ne olsun? 😊

E-Kitap Okuyucu

İnternet üzerinden okuma deneyimi hoşunuza gidiyorsa e-kitap okumanız için tasarlanmış e-kitap okuyucu cihazlardan edinebilirsiniz. Aslında elektronik kitap birçok farklı cihazdan okunabilir ancak e-kitap okuyucu cihazlar öncelikli amacı elektronik kitapların okunmasını daha da kolay ve pratik hale getirmek için tasarlanmış cihazlardır. Böylece daha konforlu bir okuma deneyimi elde edebilirsiniz.

E-Kitap Üzerinden Çalışma ve Not Alma

İşte bu kısım beni asıl cezbeden konu. E-Kitap okurken istediğiniz yeri işaretleyip sonra da onu notlar olarak kaydedebileceğiniz, hatta sonradan üzerinde çalışıp, sınıflandırabileceğiniz ve bu hatırlamak isteyebileceğiniz notları size günlük bildirimler şeklinde hatırlatan uygulamalar olduğunu biliyor muydunuz?

İster içerik tüketicisi, isterseniz de içerik üreticisi olun; bu tarz uygulamalar işinizi çok ama çok kolaylaştırıyor.

Birçok içerik üreticisi arkadaşımın dijital not tutma ve notlarını sınıflandırıp çalışmak üzere bu programları sıklıkla kullandığını biliyorum. Bu uygulamaların bazıları: Pocket, Evernote, Instapaper, Roamresearch, Readwise.

Bu konunun detaylarına başka bir yazımda yer vereceğim.

Evet, aslında tüm bu özellikleri düşündükçe elektronik kitapların oldukça avantajlı olduğunu görebiliyoruz. Mavi ışığı kıran gözlükleriniz ya da ışık ayarı yapan uygulamalar eşliğinde dijital ortamda okuma deneyimi içerik tüketicilerine pratik faydalar sağlıyor.

Peki siz bir içerik üreticisi olarak, e-kitap yazmayı denediniz mi hiç? Renkli, okuyucu dostu, bol görselli, güzel tasarımlı, arkadaşça sohbetiyle bir e-kitap içerik konunuzun temellerini güçlendirecektir. Ayrıca anlattığınız bilgileri derli toplu olarak bir e-kitap halinde sunmanız sizi takip eden kişiler için de internet üzerinden indirip, kolayca tekrar tekrar bakabileceği bir araç olacaktır.

Sevgiyle…

Write A Comment