Bu yazımda geçtiğimiz birkaç gün içinde gündemimize oturan ve izleyen birçok kişinin aklından çıkamayan etkili bir içerikten bahsedeceğim. Evet, Save Ralp etiketiyle viral olan ve deney hayvanlarına dikkat çeken sevimli tavşan Ralph’in hikayesinden bahsediyorum. Farkındalık yaratmak için içerik oluşturmak ve başarılı içerik pazarlaması örneği olarak kısa film hakkında bir inceleme yapmaya ne dersiniz?

“İçerik pazarlaması nedir? Neden Önemlidir?” başlıklı yazımda içerik üreterek neler yapılabileceğimizden detaylıca bahsetmiştim. Okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Özetle; içerik pazarlaması marka farkındalığı, müşteri güveni ve hedef kitlenin eğitimi gibi konularda markalara fayda sağlıyor.

Tüm bunlara ek olarak, içerik pazarlamasıyla hedef kitlenizle yaptığınız etkileşimi arttırabilir ve tecrübe paylaşımı için onları cesaretlendirebilirsiniz.

Buraya kadar her şey güzel. Marka oluşturmak için içerik üretmek harika bir strateji.

Peki İçerik Üreterek Başka Neler Yapılabilir? Farkındalık Yaratmak Nasıl Sağlanır?

Kaliteli içerik üretmenin etkileyici ve insanları harekete geçirici yönü var. Bazen duygulara dokunan bir hikâye ile oluşturduğunuz içerikler kitlelerde farkındalık yaratmak için kullanılabilir.

Kaliteli içerik üretmenin etkileyici ve insanları harekete geçirici yönü var. Bazen duygulara dokunan bir hikâye ile oluşturduğunuz içerikler kitlelerde farkındalık yaratmak için kullanılabilir. Farkındalık Yaratmak İçin İçerik Oluşturmak Click To Tweet

Böylece farkındalık projeleri insanların eğitimine katkı sağlar. Hiç bilmedikleri bir şeyi öğrenmesini ve bir davranış değişikliğini amaçlar.

İşte sevimli Ralph’in filmi de tam olarak böyle bir içerikten oluşuyor.

Save Ralph Video İçeriği Neden Bahsediyor?

Kahramanımız Ralph bir deney tavşanı.

Videoda gördüğünüz gibi Ralph kozmetik ürünlerin etkisini ve güvenliğini test etmek için deney hayvanlarının ne şekilde kullanıldığını anlatıyor. Detayları ise kendisi, ailesi ve arkadaşları üzerinden anlatarak ifade ediyor.

Bu şekilde bir anlatımı olduğundan, kısa film birkaç gün içinde sosyal medyada en çok paylaşılan içeriklerden biri haline geldi.

Açıkçası şu an ben de bir çoğumuz gibi, kullandığım ürünleri sorgulamaya başladım. Bundan sonra alışverişlerde bakmak için telefonuma mobil uygulama indirdim. Ürünler hakkında bilgi edindim, ambalajlarda hangi logolar olmalı diye baktım.

Kısacası bu içerik bir çoğumuzda harekete geçirici hisler uyandırdı, farkındalık oluşturdu.

Save Ralph Kısa Filmi Neden Bu Kadar Başarılı Oldu?

Kaliteli içerik oluşturma stratejisi ile içerik pazarlaması yapmak farkındalık yaratmak için çok etkili bir yöntem. Peki ama Ralph’in videosunun başarısının sırrı neydi?

Her şeyden önce bu içerik önemli ve hepimizi ilgilendiren bir soruna dikkat çekiyor. Yani ana içerik konusu (hayvan deneyleri) herkese hitap eden, daha önce pek de gündeme gelmemiş orijinal bir konu.

Sonra videodaki hikâye anlatım tekniği muhteşem. Konuyu kahramanımızın yolculuğu ile ele almak hem akılda kalıcılığı arttırıyor hem de sıkılmadan takip etmeyi kolaylaştırıyor.

Ayrıca hikâye duygularımıza fazlasıyla hitap ediyor ve konuyu içselleştirmemizi sağlıyor. Tavşancığın acısını o kadar hissediyoruz ki, hemen bir şeyler yapmak istiyoruz. Yani içerik hedef kitlede harekete geçme isteği uyandırıyor. O anda yapabileceğimiz ilk hareket ise videoyu paylaşmak oluyor.

Son olarak ürünlerimizi sorgulamaya başlıyor ve çözüm önerilerimizi de paylaşıyoruz. Burada da tecrübe paylaşımı ve bir sohbet yaratılarak etkileşim sağlanıyor.

Sosyal Farkındalık Yaratmak İçin İçerik

Sosyal sorumluluk projelerinde dikkat çekmek amaçlı güçlü içerikler oluşturulduğunu görürüz. Bu sayede insanların algısını içeriğimize çekebiliriz. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz sebepler ile birlikte farkındalık projelerini etkili kılar.

Açıkçası ben Ralph’in video içeriğini çok başarılı content marketing (içerik pazarlaması) örneği olarak görüyorum. Eminim ki hayvan deneylerini ele alan bu farkındalık kampanyası güçlü içeriği ile daha uzun zaman akıllardan çıkmayacak ve insanlarda davranış değişikliğine yol açacak fitili ateşleyecektir.

Sonuç olarak içerik üretmenin insanların önem verdiği sosyal konuları dile getirmeye sağladığı katkıyı farklı alanlarda iyilik hareketleri için daha çok kullanmalıyız…

İçerik üretmenin insanların önem verdiği sosyal konuları dile getirmeye sağladığı katkıyı farklı alanlarda iyilik hareketleri için daha çok kullanmalıyız…Farkındalık Yaratmak İçin İçerik Oluşturmak Click To Tweet

Sevgiyle,

Write A Comment