İçerik üretmenin çok faydası var. Bunlardan biri de müşterilerin güvenini kazanmak. Yapılan araştırmalarda içerik pazarlamasının en fazla sağladığı faydalardan biri de bu, müşterilerin güveni.

Günümüzde tüketiciler markalardan şeffaf bilgiler almak ve pazarlama süreçlerinin içerisine dahil olup fikir vermek konusunda istekliler. İhtiyaçlarını belirtip buna göre hizmet almak da yine insanların beklentileri arasında. Markaların özellikle bazı sosyal sorumluluk projelerinde de yer alması, insanların gözünde çok pozitif bir algı yaratıyor. (Covid-19 sonrası değişen müşteriler ile ilgili  PwC Experience Consulting tarafından yapılan araştırma sonuçlarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz)

Tüm bunlar bize gösteriyor ki; tüketiciler artık daha fazla etkileşimde olup güvendiği markaları tercih etme eğiliminde. İçerik pazarlamasının sunduğu faydalardan biri de “Güven”.

“İçerik üretmenin güven duyulmasıyla ne ilgisi var?” Burada tabi ki kastettiğimiz şey özgün ve kaliteli içerik. Bilgimizi yansıttığımız ya da ürün/hizmetlerimizin bulunduğu pazarlarla ilgili fayda sağlayan içerikler bizleri ve markamızı o konuda uzman konumuna getirir.

Şimdi gelin maddeler halinde içerik üretmenin güven kazanmaya nasıl yol açtığını inceleyelim:

Müşterilerin Güvenini Kazanmak İçin Karşılıksız Değer Üretme Fırsatı

Hedef kitleniz için değer üretebilmek içerik pazarlamasının imkân tanıdığı şeylerden biri. Tamamen hedef kitlenizin ihtiyacına yönelik fayda odaklı oluşturacağınız içerikleri tüketen kişiler değerli içerikleri beğenip ve takip edecektir. Değerli bulduğu ve kişinin faydasına olan içerikleri gören hedef kitlenizin elbette ki bu içerikleri oluşturanlara duyduğu güven de daha fazla olacaktır.Uzmanlığınızı Gösterme Fırsatı

Eğitimlerimde de hep örnek verdiğim bir konuyla devam edeyim: Örneğin bir çay markasını yönetiyorsunuz. İyi ve kaliteli çay hakkında içerikler üretebilirsiniz. Ancak hedef kitleniz şunları da merak ediyor olacaktır. “Nasıl çay demlenir?”, “Çaydanlık nasıl olmalıdır?”, “Termos kullanımının detayları nedir?” Tüm bu konularla ilgili web sitesi olan bir çay markasına sahip olduğunuzu düşünün! Hedef kitleniz kafasındaki sorulara karşılık bulabiliyor ve aradığı her şeye sizin sitenizden ulaşıyorsa, sizin uzmanlığınızı da görme şansını yakalar.

Bir ürünü ya da hizmeti o işi en iyi bilen, o işi en iyi yapan kişiden almak istemez misiniz? İşte içerik üretmek de o alandaki bilgi ve tecrübenizi ortaya koyma fırsatını size sunacaktır. Böylece hedef kitlenizde de güven uyandıracaktır.

Hedef Kitlenizle İletişim Fırsatı

Aslında hedef kitlenizle iletişim kurmanız birçok açıdan faydalı. Tam da bu yüzden içerik pazarlaması ön plana çıkıyor. Yani hedef kitle ile etkileşimde olmak.

Hedef kitlenizle iyi iletişim kurmak güven tazelemek açısından da önemli.

Örneğin sosyal medyada etkileşimi yüksek içerikler paylaşıyorsunuz. Takipçileriniz yorum ve katkı sağlıyor. Markanıza bir soru yöneltiyor ya da detaylı bilgi için e-posta gönderiyor. İşte burada vereceğiniz detaylı bilgiler, hızlıca cevap göndermeniz, hatta belki ilettiği konu hakkında yeni bir içerik oluşturmanız hedef kitlenizin ihtiyaçlarını önemsediğinizi gösterir.

Bu şekilde etkileşim sağlayan içerikler ve sizin verdiğiniz cevaplar, ilginiz, işinizi sahiplenmeniz markanıza/hizmetinize olan markanıza olan güveni güçlendirecektir.

Kişisel Markalara Olan Güven

Bildiğiniz gibi içerik üretmek sadece ürünleri değil, insanları da markalaştırıyor. Sosyal medya platformlarında içerik üreten birçok kişi hedef kitlesi tarafından takip ediliyor. Bazı konularda onların ne düşündüğü merak ediliyor. İlgili alanda kişinin bilgisine başvuruluyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Böyle kişiler hedef kitlesinin güvenini ürettiği içeriklerle kazanıyor. Güven duyulan biri olarak da marka haline gelmiş insanlar hedef kitlesini etkileme ve yönlendirme gücüne de sahip olabiliyor.

İçerik üreterek müşterilerin güvenini kazanmak hakkında kısa bir özet yapmaya çalıştım. Sizin eklemek istedikleriniz varsa yorumlarda buluşalım.

Sevgiyle…

Write A Comment