Sosyal medya dinleme nedir? Bu terimi daha önce duymamış olabilirsiniz ancak şimdi okuyacaklarınız oluşturulan içeriklerin sosyal medya yönetimi yaparken daha verimli olmasını sağlayacak tüyolar verecek. Hazırsanız hadi başlayalım!…

Marka yaratmada müşteriyi anlamanın önemini her zaman vurguluyoruz. Onları anlamak için yanlarında olmaya, araştırmaya, empati kurmaya çalışıyoruz. Müşterilerimiz ise oluşturdukları topluluklarda kendi markamız, rakiplerimiz ve bizi ilgilendiren birçok konuda sohbetler yapıyorlar. Bu yorumlara internetten ulaşmamız mümkün. Ancak tek tek sitelere girip bakmak yerine bu işin kolayı var desem size ne hissedersiniz?

Sosyal Medya Dinleme Nedir?

Sosyal medya dinleme web siteleri, forumlar, sosyal medya içerik platformları, konu etiketleri, haber sitelerinde seçtiğiniz anahtar kelimelerle ilgili yapılan yorumların, başlıkların analizini yapan bir müşteri araştırması metodudur.

Bu yöntem aslında kelime analizinin çok daha ötesinde, müşteri içgörüsü elde etmede kullanıldığı zaman size sayısız imkân sunacaktır.

Sosyal Medya Takibi Bize Ne Sağlar?

Her şeyden önce hedef müşteri kitlenizi çok daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Oluşturduğunuz içeriklerin ilgi çekip çekmediğini ya da müşterilerinizin ilgisini çeken içerikleri detaylı analiz etmenize yardımcı olur.

Sosyal medya dinlemenin en faydalı yönü; müşterileriniz hakkında merak ettiğiniz konuları, içgörüleri hızlı bir araçla rapora ve görsele dökerek önünüze sermesidir. Böylece konuşulanları analiz edip, ortamın şöööyle bir nabzını tutmak stratejilerinize yön vermek için size veri sağlayacaktır.

Bunun için internette çok sayıda araç bulabilirsiniz. Bu araçların detaylı incelendiği bir web sitesini buraya ekliyorum. Örneğin ben Brand24 sitesinde gezinmeyi seviyorum 😊

Neler öğreniyorum derseniz:

  • En popüler yorumlar ve hesaplar
  • En çok tartışılan konu, başlık
  • Konuların hangi kaynaktan geldiği (twitter, youtube, ekşi sözlük vs)
  • Duygu analizi, olumlu olumsuz yorumlar
  • En çok kullanılan kelimeler (kelime bulutu)
  • Aktif kullanıcılar ve web siteleri
  • Trend influencer ve içerikler

Doğru İçgörü Elde Etmek İçin Püf Noktalar

Bir sosyal medya dinleme aracı kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey size uygun kelimeleri seçmek. Uygun olan kelimeleri sisteme doğru tanımlarsanız konunuzla ilgisi olmayan yorumları, haberleri elemiş olursunuz. Böylece gerçek hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Ben bir kelimeli aramalardan çok iki ya da daha fazla kelimeli aramaları seviyorum. Neden derseniz; konuyla ilgisi olan daha niş grubu gözlemleme şansım yüksek oluyor. Aynen arama motorunda olduğu gibi. Bir şeyi ararken artı tek kelime ile değil, doğru hedefe ulaşabilmek için, birkaç kelimeli “long tail key words” dediğimiz aramaları tercih ediyoruz.

Sosyal medya da insanlar bu şekilde başlıklar oluşturup sohbetlere katılıyorlar. Yani kısacası oluşturduğunuz raporda yazılanların sizin aradığınız konulara uygun olup olmadığını dikkatlice incelemenizi tavsiye ederim. Böylece daha doğru içgörü elde edeceksiniz.

Ayrıca yakın zaman dilimlerini seçerek daha detaylı analiz yapın. Bu alandaki etkileyici kişilerin yorum ve tonlamalarını iyi analiz edin.

Sosyal Medya Dinleme Sonrası Nasıl İçerik Oluşturmalıyız?

Yaptığınız analizlere göre o dönemde ilgi çeken konuları ve temaları belirleyin. İçeriklerinizde bu konulara yer verin. Ne de olsa müşterilerinizin gündemini oluşturuyorlar. Bu konuda sizden de fikir almak hoşlarına gidecektir.

Müşterilerinizin konuşma tonunu, seçtikleri kelimeleri analiz edin. İçeriklerinizde onların seçtiği ifadelere yer vermek dikkat çekici olacaktır. Burada tabi ki kendi tarzınızı oluşturduysanız, beğenilen özelliklerinizi değiştirmenizden bahsetmiyorum 😊 Ancak bazı ifade ediş biçimleri takipçilerinize daha yakın gelebilir.

Hedef kitlenizin duygu analizini yapmanıza olanak sağlayan sosyal medya dinleme raporları özellikle hangi süreçlerde olumlu olumsuz konuşmalar yapıldığını size sunacak. Hangi içerikler olumlu, hangileri olumsuz duygu yaratmış diye baktığınızda içeriklerinizi buna göre düzenlemeniz daha kolay olacaktır.

Hedef müşteri kitlenizin sosyal medyada konuşma zamanları sizin bir içerik yayınladığınız ya da kampanya yaptığınız zamanları gösterebilir. Kampanya başarınızı konuşulanlardan öğrenebilirsiniz. Bir sonraki süreçte içeriklerinizde bu tecrübenize de yer verebilirsiniz.

Sonuç olarak; etkileşim sağlayan içerik üretmek kadar onların takibini yapıp içeriklerimizi geliştirmek de önemli. Sosyal medya yönetimi için, sosyal medya dinleme araçlarını kullanın derim 😊

Sevgiyle,

Write A Comment