Günümüzde birçok pazarlamacı içerik pazarlamasının (content marketing) önemi hakkında hemfikir. Tüketiciler, ürün tanıtımı ya da reklamlarından ziyade; markaların anlattığı hikayelere ve ürettiği değerlere odaklanmış durumda. Bu durum içerik pazarlamasının daha dikkatli ve ilgi çekici yapılmasını gerektiriyor. Bunun için en önemli konu içerik pazarlaması stratejisi. Bu yazıda size; “İçerik Pazarlaması Stratejisi Oluştururken Sormanız Gereken 4 Soru” ile ilgili önerilerde bulunacağım.

Peki önemi konusunda tartışmasız olduğumuz içerik pazarlaması için markalar planlama ve strateji oluşturuyor mu sizce?

Content marketing (içerik pazarlaması) markaların temel aktiviteleri arasında girdi. Ancak; birçok firma bunu doğru ve istenen şekilde gerçekleştirebildiğini düşünmüyor. Pazarlamacıların %76’sı, content marketing için yapılan harcamalarını arttırıyor. Bununla beraber; B2B pazarlamacılarının %38’i yaptıkları içerik pazarlamasını “etkili” ya da “çok etkili” olarak görüyor. (Content Marketing Institute/MarketingProfs)*

Durum böyleyken daha etkili bir içerik pazarlamasının formülü nerede saklı? İçerik pazarlama stratejisi bu işin sırrı olabilir mi?

Stratejiyi konuşmadan önce, bir çalışmadan daha bahsederek devam etmek istiyorum.

B2B pazarlamacıların %83’ü bir içerik pazarlama stratejisine sahip; ancak firmaların sadece %35’inin yazılı bir stratejisi var.*

Bu durum da gösteriyor ki; her konuda olduğu gibi, burada da planlı ve stratejik olmanın önemi karşımıza çıkıyor.

Şimdi gelin, içerik pazarlama stratejisine bir göz atalım…

Öncelikle bu konuyu, şirketinizin kurumsal stratejisi ve pazarlama stratejinizden ayırmak gerekiyor. Bir ürün/hizmet satmak için temelde bir pazarlama planınız vardır ve ana stratejiniz de vardır. Bu temel şekilde sizin amaçlarınıza, hedeflerinize hizmet eder.

İçerik pazarlama stratejiniz ise; sizin pazarlama hedeflerinizi ve pazarlama stratejinizi destekleyen bir süreçtir. Ürünü/hizmeti içerik ile pazarlamayı nasıl yapacağınızdır.

Nasıl yapıldığına gelecek olursak…

Aslında birçok makalede, sorular üzerinden gidiliyor ve benim şahsi tecrübelerim de bu yönde. Sizin karar verme stilinize göre soruları arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Ben bu süreci 4 soruyla yapılandırıyorum:

Neden? Kime? Ne? Nasıl?

İçerik Stratejisi İçin İlk Soru: Neden?

Bu soru aslında tamamen kendi amaçlarımızı tanımladığımız bir soru. Şirketimizin ya da ürünümüzün temel amacı/misyonu/hedefi, içerik pazarlamasını neden yaptığımızı belirler. Bizler bu amaç için çalışırız ve misyonumuzdan sapmadan, bunu destekleyecek şekilde bir içerik pazarlaması yapmamız gerekir? O nedenle içerik pazarlaması yapma amacımızı iyi belirlemek için “Neden?” sorusu bize yol gösterir.

Ne de olsa, kendi amacımız, tüketicinin aradığı/ihtiyaç duyduğu şeyle örtüştüğü zaman başarılı bir içerik pazarlaması yapabiliriz…

İçerik Stratejisi İçin Hedef Kitle: Kime?

İçerik pazarlamanın püf noktası, hedef kitlemize onların ihtiyacını karşılayacak bir değer üretmek. Bu nedenle, hedef kitleyi doğru belirlemek, onları iyi tanımak içerik pazarlama stratejisinin diğer aşamalarını da doğru yapılandırmamızı sağlayacak en önemli başarı faktörü.

Ürün ya da sunduğumuz hizmet kime hitap ediyor? Biz kimi etkilemek istiyoruz?

Bu sorular stratejiyi oluşturmada temel sorular olarak karşımıza çıkıyor.

İçerik Stratejisi İçin Ana İçerik Oluşturma: Ne?

Amaç ve hedef kitlemizi belirledikten sonra; hem bizim hedeflerimize uygun hem de tüketicimizin ihtiyacına yönelik hangi içeriklerle değer yaratabiliriz? Fark yaratacağımız, hedef kitlemizle etkileşim kuracağımız en önemli konu, içeriğin değer yaratması.

Size bir fayda sağlamayan, bir farkındalık yaratmayan ya da bir bilgi vermeyen içerikler ilginiz çeker miydi? O zaman ilgi çekici, değer yaratan hikayelerle hedef kitlemizin karşısına çıkmalıyız…

Hangi Kanallar?: Nasıl?

Peki, içeriğimizle hedef kitlemizi nasıl buluşturacağız? Hedef kitlemiz hakkında yaptığımız araştırmalarımız bize onlar hakkında ipuçları vermeli. Örneğin; onları hangi platformlarda buluruz? Dikkatlerini en çok ne çeker, onlara ne ilginç/faydalı gelir? Onlara ulaşmak için en doğru zaman ne zamandır?

Bu konulara kafa yorup, en doğru kanalı ve ne kadar sürede içerik paylaşacağınıza karar vermeniz, stratejimizin son basamağı.

Tabi ki, sonrasında içerik değerlendirme, düzenleme, iyileştirmeler gibi süreçler olacaktır. Ancak temelde içerik pazarlama stratejisi için bu 4 soruyla yola çıkıp, bunları yazılı bir halde; aynen pazarlama stratejinizde olduğu gibi takip ederek; belirli dönemlerde inceleyip değerlendirmeniz de size çok büyük fayda sağlayacaktır.

İçerik üretmede ilhamınız bol olsun…

Keyifli çalışmalar…

Kaynaklar:

*http://www.curata.com/blog/the-content-marketing-pyramid-how-to-generate-more-with-less/

Write A Comment