Dijital gelişmelerle birlikte iletişim kanallarının çeşitliliği herkesi birer içerik üreticisi haline getirdi. Sosyal medyada hemen hemen hepimiz çeşitli içerikler üretiyoruz. İçeriklerimizin beğenilmesi, yorumlar yapılması, paylaşılması bizler için mutluluk kaynağı haline geldi. Tabi bir de işin profesyonel boyutu var. Yani bir pazarlama stratejisi olarak da içerikler üretiyoruz. Hal böyle olunca akıllarda en çok yer eden soru ortaya çıkıyor: “Kaliteli içerik nasıl üretilir?”

Son zamanlarda belki sizlerin de aklından birçok defa geçmiştir “Kaliteli içerik nasıl üretilir?” sorusu. Hatta sadece aklımızdan geçmesi de değil, internette içerik ve içerik pazarlaması ile ilgili aramalarda en çok aranan da bu soru.

Neden İnsanlar Kaliteli İçerik Üretmek İstiyor?

Bu yazıyı okuyanlar olarak elbette hepimiz içeriğin önemini biliyoruz. Bahsettiğimiz gibi çok fazla içerik üretiliyor. Tabi ki bu kadar içeriğin arasında da bazıları çok fazla ilgi görüyor. Bizler de iyi bir içerik üreticisi olmak için kaliteli içerik üretimi peşine düşüyoruz doğal olarak.

Yani içerik yarışında öne çıkmak, takipçilerimize daha fazla fayda sağlamak, ürünümüzün satışını arttırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak gibi birçok sebebi var bu arayışın.

Kaliteli İçerik Ne Demek?

Kaliteli içerik üretimi ile ilgili detaylara geçmeden önce “kalite” kelimesinden ne kast ettiğimizi iyi bilmemiz gerekiyor.

Bu konuda belki bazı mecralarda iyi bir SEO yönetimi, belki de sosyal mecraların algoritmalarını iyi kullanarak takipçi sayınızı arttırmak gibi çözümler karşınıza çıkabilir. Ancak ben konuyu içerik pazarlaması yönünden ele alarak, en başa, içerik pazarlamasının amacına geri götüreceğim şimdi sizleri:

İçerik pazarlaması neydi? Tanımlanmış bir hedef kitleye, fayda sağlayacak içerikler üreterek onları harekete geçirmek. Evet hedef kitleyi harekete geçirmek.

Eğer bir ürün satmıyorsanız, sadece farkındalık oluşturmak ya da sadece kendinizden bir şeyler paylaşmak istiyorsanız “Takipçilerim nasıl harekete geçecek?” diyebilirsiniz. İşte burada beğeniler, yorumlar, paylaşımlar devreye giriyor.

Ve bence kaliteli içerik nedir sorusunun cevabı, “etkileşimi bol içeriktir” olmalı. Hedef kitlemizle ne kadar çok etkileşimde olursak, paylaşımımız o kadar ilgi görmüş demektir. Ayrıca onlardan edindiğiniz bilgilerle de yeni içeriklerinizin daha ilgi çekici olması muhtemeldir.

Kaliteli İçerik İçin Püf Noktalar

Kalite konusunu tanımladıktan sonra gelelim bol etkileşimli içeriği nasıl oluşturacağımıza…

Önce daha stratejik tüyolardan başlayalım

  1. Hedef ve stratejilerinizi iyi belirleyin: İçerik pazarlaması ile ilgili yazılı stratejisi olan ve bunu bir zaman planı halinde detaylıca planlayan şirketlerin daha başarılı olduğu, ayrıca kriz zamanlarında daha hızlı ve esnek davranabildikleri gösterilmiş. Hatta artık sadece sosyal medyada içerik üretenler için yıllık içerik fikirleri bile bir sektör haline gelmiş durumda. Yani kaliteli içerik için önce bir stratejiniz ve bir planlamanız olmalı.
  2. Stratejinize uygun ve uzmanlık alanınızda bir içerik belirleyin: Seçtiğiniz içerik sizin çok iyi bildiğiniz bir konuysa, içeriğin kalite olmaması için bir sebep yok. Çünkü insanlar doğru bilgiyi arıyor. Konusuna hakim birinin ürettiği içerik kısa sürede dikkat çekecek ve takipçilerin güvenini kazanacaktır. Ayrıca konuya olan hakimiyetiniz takipçilerinizin sizinle iletişime geçmesini sağlayacak ve bu sayede etkileşiminiz de artacaktır.
  3. Hedef kitlenizi iyi tanıyın: Ürettiğiniz içeriğin stratejisi size uygun olabilir ancak takipçilerinize hitap eden bir kanaldan ya da onlara uygun bir dille üretilmiyorsa hedefinize ulaşmanız çok zordur. Bahsettiğiniz konu müşteri tarafından anlaşılmıyorsa bilginiz ne kadar iyi olursa olsun takipçi kazanmanız ve onlarla iletişime geçmeniz zorlaşacaktır. İnsanlar genellikle pozitif, eğlendiren ve aynı zamanda öğreten içerikleri daha çok seviyor. Siz de konunuzu daha eğlenceli hale getirip getiremeyeceğinizi bir kere daha gözden geçirin.

Stratejik Konulardan Başka Neler Var?

Temel stratejiyi iyi kurgulamak çok önemli olsa da kaliteli içerik üretimi için dikkat edilmesi gereken birkaç konu daha var:

  1. Özgün olun: Bilgiyi aktarırken kendi tarzınız olmalı. Sonuçta takipçileriniz o konuyu sizden duymak için sizi takip ediyor. Kendi ürettiğiniz fikirleriniz mutlaka olsun. Kendi tarzınızı yansıtın. Burada kendiniz de eğlenerek, konuya espriler katarak keyifli bir yaklaşım sergileyebilirsiniz. Doğal ve samimi davranın takipçileriniz hissedecektir.
  2. İçerik platformlarınızın dinamiğine dikkat edin: İçeriklerinizi bir ya da birkaç platformdan paylaşıyor olabilirsiniz. Ana mecranızı belirleyin ve bu mecrada çok yoğun ve güçlü içerik paylaşımı yapın. Ek olarak bir iki mecrada daha aktif olabilirsiniz. Bu mecraların özelliklerini ve dinamiklerini iyi öğrenin. Her platformun kitlesi ve özellikleri değişebiliyor. Bunları göz ardı etmeyin.
  3. Güçlü rakiplerinizi de inceleyin: Sizinle benzer konuda içerik üreten güçlü rakipleriniz size ilham verebilir. Onların paylaşımlarındaki etkileşimlerle hedef kitleniz hakkında da fikir edinebilirsiniz. Hatta belki rakiplerinizle ortak platformlarda, ortak projelerde bile yer alabilirsiniz.
  4. Görsellerinize özen gösterin: Yaptığınız paylaşımlarda görsellerinizin kalitesi ve anlattığınız konuyu iyi yansıtması önemli. Takipçileriniz ilk nakışta görsellerinizi beğenerek sayfanıza giriyor, daha sonra içerik detaylarınızı okuyor. Bu yüzden görselleri dikkatli seçin.
  5. Etkileşim için yorum yapmaya fırsat tanıyın: Yaptığınız paylaşımlar sonrasında takipçilerinize soru sorabilir ya da yorum ve beğenilerini talep edebilirsiniz. Küçük anketler de onlarla interaksiyonu sağlayan aktiviteler olabilir. Etkileşimde kalmak üzere onlara fırsat tanıyın.

Kaliteli içerik deyince en önemli gördüğüm konuları özetlemeye çalıştım. Bunları deneyenleriniz varsa geri dönüşler nasıl oldu? Sizin eklemek istedikleriniz var mı? Yorumlara yazabilirsiniz 😊

Etkileşimi bol paylaşımlara…

Sevgiyle,

Write A Comment