İnsanlara fayda sağlamak istiyor musunuz? Günümüzde bunu yapmanın en kolay yolu dijital mecralarda içerik üretmek. İçerik üretimi genellikle yazılı olarak yapılsa da birçok kanalda farklı türlerde de içerik üreterek takipçileriniz için değer yaratabilirsiniz. Başarılı bir içerik üreticisi olmak bunu gerektirir. İçerik üreticilerini pazarlamacılardan ayıran bazı farklar da var. Şimdi gelin hep beraber bu farklara ve içerik üreticisi kişilerin gelişmiş yetkinliklerine bir bakalım…

İçerik Üreticisi Kimdir?

Öncelikle “İçerik üreticisi kimdir?” sorusuyla başlayalım. İçerik üreticileri dijital platformlarda kullanılmak üzere değerli içerikler üreten ve bu sayede müşterilerle etkileşim kurabilen kişilerdir.

İçerik üretimi için kaliteli içerik üretmek sadece iyi yazı yazmaktan ibaret değildir. İyi bir içerik üreticisi kullandığı dijital mecraların özelliklerine hakim, hedef kitlesine nasıl bir dil kullanacağını iyi bilen, yaratıcı ve kendini iyi ifade eden kişidir.

Aslında bu özelliklere bakıldığında pazarlamacılarda da bu yetkinliklerin yoğun olduğunu görebiliriz. Örneğin bir ürün/marka yöneticisi de hedef kitle iletişimi konusunda ya da stratejik açıdan hangi içeriklerin hangi kanaldan verilmesi gerektiğini çok iyi bilir. Ancak burada ürün yönetimi ve içerik pazarlaması arasında önemli bir fark bulunuyor.

Ürün/Marka Yöneticisi ile İçerik Üreticisi Arasında Ne Fark Var?

Ürün yöneticileri toplamda daha ürün odaklı davranırken, bir içerik üreticisi / içerik pazarlamacısı daha çok hedef kitlenin faydası, eğitimi ve farkındalığına yönelik stratejiler benimser. Ürün yönetiminde her yönüyle (strateji, üretim, satış, aktiviteler, müşteriler) pazarlama yaklaşımı varken, içerik pazarlamacısı için sadece müşteri faydası ön plandadır. Bu sayede etkileşim ve marka farkındalığı yaratılmak istenir. Bahsettiğimiz marka farkındalığı ürün ya da kişisel markalamanız olabilir.

Yapılan araştırmalar içerik pazarlamacılarının diğer pazarlamacılara göre;

  • WordPress konusunda %278 oranında
  • Yazma konusunda ise %1.192 oranında daha yetkin olduğunu gösteriyor.

İçerik Üreticisi Hangi Yetkinliklere Sahip Olmalı?

İçerik üreticileri bazı konularda özellikle yetkin olmalı. Çünkü başarılı içerik üreticisi olmak için hedef kitleyi etkileyen, onlara fayda sağlayarak harekete geçiren içerikler üretmek hiç de kolay bir iş değil.

“Başarılı bir içerik üreticisi olmak için hangi yönlerimi geliştirmeliyim?”

diye merak ederseniz bu konuda yetkin kişilerin ortak özelliklerine bakmak size fayda sağlayabilir.

Yazı Yazma Yeteneğiniz

İçeriklerin en fazla yazılı yapıldığını daha önce belirtmiştim. Birçok şirket en fazla blog/ web sitelerinde ayrıca mail bültenlerinde içerik ürettiklerini belirtiyor.

Bu durumda iyi bir içerik üreticisi yazı yazma yeteneği geliştirmeli. Bununla beraber;

  • SEO bilgisi
  • Hikaye anlatıcılığı
  • Dilbilgisi kuralları gibi konuları da iyi bilmeli.

Yaratıcılık

İçeriklerinize yaratıcı çalışmalar eklemeniz akılda kalmanıza daha fazla yardımcı olacaktır. Bu nedenle içerik üreticileri görsel çalışmalar, bir miktar tasarım ve video gibi destekleyici içerik kanalları hakkında da yetkinliğe sahip olmalı.

Espri Yeteneğiniz

Kaliteli espriler yapmanın belki de doğuştan gelen bir yetenek olduğunu düşünüyorsunuz. Aslında pek de haksız sayılmazsınız. Bu konuda yetenekli kişiler kendi hayatlarında sohbetleri sevilen, iyi hikaye anlatıcılarıdır.

Ancak içerik üretirken bu kadar yetenekli olmasak bile; insanların bir şeyi öğrenirken aynı zamanda da sıkılmadan, keyif alarak yapmak istediklerini aklımızdan çıkarmamalıyız. İçeriklerimize dozunda bir mizah eklemek konuyu daha eğlenceli hale getirecektir.

Etkileyici Olmanız

Etkileyici olmak aslında İngilizce “Influence” kelimesinin karşılığı olarak kullanılıyor. Burada söylemeye çalıştığımız şey; içerik üreticisinin aslında deneyimlerinden/bilgisinden süzerek ilettiği faydalı içeriklerle hedef kitlesini etkilemesi ve onları harekete geçirebilmesi. Sonuçta içerik pazarlamasının temel amacı; hedef kitleyi harekete geçirebilmek.

Yukarıda uzun uzun belirttiğimiz konular gözünüzde büyümesin 😊

İçerik üretmeye devam ettikçe zaten ihtiyacınız olan konularda zamanla kendinizi geliştireceksiniz. En azından artık neleri daha iyi yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Umarım çalışmalarınızda faydalı olur..

Sevgiyle,

Write A Comment