Yakından tanıdığımız birçok marka, tüketicileriyle etkileşimde olmak ve onlara bir değer yaratmak için çeşitli yaratıcı içeriklerle karşımıza çıkıyor. İçerik pazarlaması konusunda da çok fazla başarı örnekleri görmek mümkün.

Content marketing denince ilk akla gelenlerden biri Coca Cola.

Özellikle pandemi süreci ve sonrasında “Tadını Çıkar” sloganına da atıfta bulunarak, #bundansonraben etiketiyle tüketiciye, bundan sonra nelerin daha fazla tadını çıkaracağını sorarak, fikirlerini alıyor.

Bir diğer popüler markamız olan Starbucks ise; Mükemmel Bir Kahve Coffe Press’de Nasıl Demlenir?” gibi içeriklerle kahve severlere bilgiler verirken, güncel olarak sevilen Starbucks lezzetine kavuşanları sosyal medya gönderilerinde bir araya getiriyor.

Sonrasında kozmetik sektörünün önde gelen markalarından M.A.C aklımıza geliyor. M.A.C tüketicilerini makyaj artistleriyle canlı yayında buluşturarak, sorularını cevaplıyor. Böylece tüketicinin aklındaki soruları cevaplamalarına yardımcı olarak, ihtiyaçlarına cevap veriyor. Bu uygulaması ile başarı örnekleri arasında bana sorarsanız.

Dove markasına baktığımızda ise; evde kişisel bakım tüyoları vererek, hedef kitlesinin uyguladığı yöntemleri soruyor.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. İyi bir içerik markanıza bağlı müşterilerinizi arttırarak, onlara bir değer sunma fırsatı verecektir. (Content Marketing Nedir? Neden Önemlidir?)

İçerik pazarlamasını çok eskiden iyi yapan ve halen örnek gösterilen bir marka da Michelin.

Michelin sürücülerin yola çıkmak ve deneyim edinmesini sağlamak için başarılı bir içerik pazarlaması yapıyor. İçeriklerini belirlerken, empatiyi iyi yaptıkları ve müşteri yolculuğunu çok iyi analiz ettikleri aşikar. Çünkü sürücülerin yol boyunca nelere ihtiyacı olabileceğini tasarlayıp; harita, benzin, lastik değişimi, konaklama, restoran, günün maceraları gibi içeriklerden oluşan 400 sayfalık küçük kırmızı rehberi, 1900 yılında, sürücülere ücretsiz dağıtmaya başlıyor. Detaylarına buradan da ulaşabileceğiniz uzun bir başarı hikayesine imza atan Michelin, sosyal medyayı da çok iyi kullanarak içerik pazarlaması stratejisine devam ederek markaya prestij katıyor. Başka örnekler de ararsanız bu linke ve buraya da tıklayabilirsiniz.

Sizlerin de “buraya eklense çok iyi olur” diye düşündüğünüz başarı örnekleri varsa, yorumlarda buluşalım 🙂

Keyifli çalışmalar…

Write A Comment