Giderek önemi artan content marketing (içerik pazarlaması) tüketiciye ve markalara avantajlar sağlıyor. Bununla ilgili Content Marketing Nedir? Neden Önemlidir? Yazısına göz atabilirsiniz. Başarılı içerik pazarlaması için püf nokta nedir diye sorarsanız, yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Gelelim başarılı içerik pazarlaması püf noktalarına…

Hedef kitleyi iyi tanıyın, ihtiyaçlarını iyi belirleyin:

İyi bir pazarlama planı yapmışsanız, hedef kitleniz de belirlidir mutlaka. İşte bu ulaşmak istediğiniz kitlenin bir takım karşılanmayan ihtiyaçları olabilir. Hedef kitlenizin asıl ihtiyacını, bu ihtiyaçlara hangi duygusal motivasyonla ulaştığını ve onların özellikle dijital mecralardaki davranış stillerini bilirseniz, hangi konuda ve ne şekilde içerik oluşturacağınıza karar vermeniz de kolay olacaktır. Tüketici analizlerini yaparken; pazar araştırmaları, design thinking (tasarım odaklı düşünme) modelinde de kullanılan 7 neden yöntemini ya da müşteri yolculuğu gibi analizleri uygulayabilirsiniz.

İhtiyaca yönelik bir değer yaratın

Tüketicilerinizin ihtiyaçlarını belirlediniz. Peki bu konuda neyi bilmek onları memnun ederdi? Bu sorudan sonra işiniz daha da kolay çünkü ihtiyaca cevap verecek bir içerikle karşılarına çıktığınızda, onlardan da gelen yorum ve katkılarla yaratacağınız konuyu ve faydayı daha kolay şekillendirebilirsiniz.

İçeriğiniz basit, anlaşılır ve eğlenceli olsun

İçeriğinize karar verdiniz. Bundan sonra, hedef kitlenizin hoşuna gideceği tarzda basit ve anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösterin. Ayrıca insanların kaliteli mizahtan hoşlandığını unutmayın. Onlara bir değer sağlarken bunu eğlenceli hale getirebilirsiniz. Eğlencenin dozuna yine hedef kitlenize göre karar verin…

İçeriği hedef kitleye hangi kanaldan ulaştıracağınızı belirleyin

Hedef kitlemiz en çok hangi dijital mecrayı kullanıyor? Onlara en kolay ve hızlı şekilde nasıl ulaşabileceğinize karar verin. Sosyal medya, blog, e-mailing vs.. seçeneklerini değerlendirin.

Kullanacağınız kanalın özelliklerine hakim olun

Ulaşacağınız mecraya karar verdikten sonra, bu mecranın özelliklerini çok iyi bilmeniz, müşterileriniz ile kuracağınız iletişimde size kolaylık sağlayacak ve aksaklıkları minimuma indirmenize yardımcı olacaktır.

Umarım bu şekilde, markanız başarılı content marketing (içerikpazarlaması) örnekleri arasında yerini alır…

Keyifli çalışmalar diliyorum…

Write A Comment