Bir süredir içerik pazarlamasının (content marketing) ne olduğunu ve pazarlama açısından neden önemli olduğunu aktarmaya çalışıyorum. Bununla beraber neden içerik üretmemiz gerektiğini maddeler halinde yazacağım bir seriye başlamak istedim. Neden içerik üretmeliyiz? İlk sebep: Müşterileri Çekmek!…

Gün içinde insanların ne kadar çok mesajla karşı karşıya kaldığı ortada. Yolda yürürken bile etrafımızda fazlasıyla karşımıza çıkan mesajlar var. Hal böyle olunca bazılarını artık fark edemiyor durumdayız.

Müşterilerimiz de böyle! Ürünlerle ilgili bir şeyler duyuyor, görüyor, düşünüyor, konuşuyor ve çok da fazla reklam ile karşı karşıya kalıyorlar.

Bu kalabalıktan nasıl sıyrılabilirsiniz?

Müşterilerin Dikkatini Çekmek

Günümüzde dikkat en az zaman ve para kadar değerli. Yapacak çok şey var ancak vakit sınırlı. Böylece bir mesaja dikkat kesilmek, odaklanmak da haliyle zorlaşıyor.

İşte içerik üretmenin hatta kaliteli içerik üretmenin önemi de burada başlıyor.

Müşterilerini Çekmek: Size Gelmelerini Sağlamak

Ürünlerimizi mağazalar, online platformlar ve satış ekipleriyle görünür hale getirip tanıtımını yapmak satış için önemli unsurlar. Yine televizyon ve online ortamlarda reklam vermek de tanınmanıza yardımcı olur.

Bu yöntemlerde pazarlamacılar olarak müşterileri sizlerin bulması ve onlara bulundukları ortamda hizmet götürmeniz gerekir.

İçerik ürettiğinizde ise müşterileriniz sizi bulur. Çünkü içerik üreterek onların ihtiyacı olan bilgiyi üretip bundan fayda sağlamalarına yardımcı oluyorsunuz demektir.

İçerik ürettiğinizde müşterileriniz sizi bulur. Çünkü içerik üreterek onların ihtiyacı olan bilgiyi üretip bundan fayda sağlamalarına yardımcı oluyorsunuz demektir. Neden İçerik Üretmeliyiz?: Müşterileri Çekmek Click To Tweet

Örneğin cilt serumları ile ilgili bir araştırma yaparken çok faydalı bilgiler edindiğim bir web sitesi dermokozmetik ürünler de satıyor. Aslında satış yapan bu mağazayı hiç bilmesem de arama sonuçlarında karşıma çıkan faydalı bilgiler bu online mağazayı bulmamı sağladı. Sonuçta beni satış yapma aşamasına kadar getirdi.

Unutmayın müşterinin bilgi ihtiyacını karşılamanız satın almasını da kolaylaştıracaktır.

İçerik Pazarlamada Amaçlardan Biri: Müşterileri Çekmek

Joe Pluzzi‘nin tanımına göre; içerik pazarlamanın amacı müşterileri çekmek ve bağlılıklarını artırmak için doğru içeriği ilgili kanallardan dağıtmaktır.

Yani ürününüzü bilmeyen, rakip ürünleri bilen sizin markanızı bilmeyen, probleminin farkında olmayan birçok müşteri aradığı çözümü sizin içeriklerinizde bulabilir. Böylece müşteri ürününüzü görüp fark edebilir.

Zaten içerik pazarlamasıyla en çok marka farkındalığı konusunda başarı sağlamak mümkün.

Eğer hala bir web siteniz yoksa mutlaka edinmelisiniz!..

Müşterinize Uzman Olduğunuzu Gösterin

Müşteriler bir ürün ya da hizmeti o konuda en usta kişiden almak ister. Her şeyden önce güvendiği bir yerden alışveriş yapmak ister.

İçerikleriniz bir konuda sizin uzmanlık alanınızı belirler ve müşterilerin güvenini kazanmanızı sağlar. Böylece işin uzmanı olarak rekabetten de sıyrılarak yine müşterilerinizin size gelmesini sağlamış olursunuz.

İçerikleriniz bir konuda sizin uzmanlık alanınızı belirler ve müşterilerin güvenini kazanmanızı sağlar. Böylece işin uzmanı olarak rekabetten de sıyrılarak yine müşterilerinizin size gelmesini sağlamış olursunuz. Neden İçerik Üretmeliyiz?:… Click To Tweet

Özetle; müşterilere özellikle satış yapmak üzere oluşturulan aktivitelerin tam tersi olarak onların sizi bulmasını sağlayan strateji içerik üretmektir. İçeriklerinizden fayda sağlayan müşteri sizi bulacaktır.

Sevgiyle,

Write A Comment