Geçtiğimiz günlerde sosyal medya reklamı düzenlemesini içeren bir kılavuz yayınlandı. Bu düzenlemeye göre; sosyal medyada reklam yapılmasının yasaklandığı kılavuzda, influencer’ların yaptığı reklamların ayırt edilebilir olması zorunlu kılındı. “Doktor, diş hekimi, veteriner hekim ve eczacılar ile sağlık kuruluşlarının mal ve hizmetlerinin” tanıtımının yapılamayacağı belirtiliyor. Raporda ayrıca herhangi bir malın ticari reklamında şayet kullanılmışsa görüntünün efekt ya da filtre içerdiği açıkça belirtilecek.

Şimdi “Bu konunun içerik pazarlaması ile ne ilgisi var?” diyebilirsiniz. Philip Kotler’in dediği gibi;

“İçerik yeni reklamdır, #etiket ise yeni slogan!”

Yani günümüzde internetin getirdiği şeffaflık sayesinde, müşteriler de markalardan güvenebileceği doğru içerikleri görmeyi bekliyor.

Pazarlamanın yıllar içindeki değişimi de aslında bu konuda ne kadar yol kat ettiğimizi gösteriyor.

Pazarlama Yıllar İçinde Ne Yönde Değişti?

Aslında daha geçmiş yıllarda sadece ürün özelliklerini anlatan ve müşteriyi odağa alıp, onlara fayda sunmayan bir model varken, sonraki dönemlerde ürünlerin insanlara faydası ön planda tutuldu.

İşte bu faydayı kısacık reklamlarda anlatmak bazen çok da kolay olmayabiliyor. Ya da anlatabilsek bile insanlara yeterince güvenilir ve ikna edici gelmeyebiliyor.

Müşteriler internetteki yorumları araştırıp, kullanıcı deneyimlerini sorguluyor.

Influencer’lar Ne Yapıyor?

Aslında influencer kelimesini yaptıkları iş itibariyle deneyimleyici olarak tanımlamak mümkün.

Örneğin sosyal medyada sizi takip eden ve size güvenen bir topluluk var. İyi bir güven ortamı oluşturduğunuz için sizin deneyimlerinizi önemsiyor ve sizin önerilerinize uymayı tercih ediyorsa siz bir kitleyi etkileme özelliğine sahipsiniz.

Mesela benim de severek takip ettiğim influencer’lar var.

Markalar da buradan yola çıkarak, hedef kitlesinin güvendiği bir influencer ile iş birliği yaparak ürünlerini deneyimleyip insanlara önermesini sağlayabiliyor.

Burada tabi ki bir ticari anlaşma da söz konusu oluyor.

Influencer’ların Yaptığı Reklamlar İnsanları Nasıl Etkiliyor?

Son dönemde sosyal medya reklamı belki de televizyon reklamlarından daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Böylece bu durum markaların iş birliği yapma taleplerinin de artmasına sebep oluyor.

İşte yasal düzenlemeler de burada başlıyor. Bu platformların ticari bir alana dönüşmüş olmasıyla beraber, müşterilerin görmek istediği o şeffaflığı da sağlamak üzere, artık bu tarz çalışmaların da reklam olduğunun ifade edilmesi gerekiyor.

Peki İnsanlar Neden Influencer Önerilerini Önemsiyor?

Aslında cevabı çok basit. Influencer’lar çok fazla bilgi içerisinde ürünlerle ilgili derli toplu bilgi veriyor. Ayrıca deneyimlerine güvendiğimiz için fazla araştırma yapmadan kolay yoldan bir ürünle ilgili fikir sahibi oluyoruz.

Ya da belki de kendi tarzımıza uygun birini takip ediyor ve hiç bilmediğimiz bir öneriyi ilk defa duyarak farkındalık bile yaşıyoruz.

Markalar Nasıl Güvenilir Şekilde Bilgi Ulaştırabilir?

Burada aslında markalara önemli bir mesaj çıkıyor: İçerik üreterek müşterilerinizle güven odaklı bir etkileşim oluşturmak ve deneyim paylaşımları sağlamanız mümkün.

İçerik üreterek müşterilerinizle güven odaklı bir etkileşim oluşturmak ve deneyim paylaşımları sağlamanız mümkün.Sosyal Medya Reklamı : İçerik Üreterek Reklam Yapılır Mı? Click To Tweet

İçerik üreterek neler mi yapabilirsiniz?

  • Müşterilere kolayca anlayabilecekleri, güvenilir ve şeffaf bilgiyi sunabilirsiniz.
  • Onların ürün ve hizmetinizi daha iyi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Etkileşimi artıracak içeriklerle deneyim paylaşımına ortam oluşturabilirsiniz.

Özetle; sosyal medya reklamlarına getirilen bu düzenleme ticari iş birlikleri daha fazla dikkat çekebilir. Reklam olarak algılanan bazı ürünlerle ilgili müşteriler daha tarafsız bilgi alma ihtiyacı hissedebilirler.

Sonuçta markalar bu ihtiyacı kaliteli, ihtiyaca yönelik içerikler üreterek ve bu içerikleri bir # etiket ile yayarak karşılayabilirler.

Bu düzenlemeyi içerik üretmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Sevgiyle…

Write A Comment