Oluşturduğunuz içerikleri omnichannel pazarlama ile tüketicinize iletmek ve onlara iyi bir müşteri deneyimi yaşatmak ister miydiniz? Çoklu kanallarda içerik nasıl yönetilmeli? Buyurun cevabına bakalım…

Omnichannel Pazarlama Nedir?

Omnichannel pazarlama markanızın mesajlarını iletmek üzere birçok kanalın birbirleriyle koordineli bir şekilde kullanılmasıdır. Yani müşterinizin karşısına farklı kanallardan çıkıp alışverişini kolaylaştırmak ve ona iyi bir deneyim yaşatmaktır.

Burada konunun püf noktası müşteri deneyimi. Omnichannel pazarlama müşterilerinizin alışveriş için önce bir kanaldan başladığını ve sonrasında farklı bir kanalla devam edip satın alma işlemini yapabildiğini varsayıyor.

Gerçekten de günümüzde dijital platformların sağladığı avantajlar ile geleneksel (fiziksel olarak mağaza gezerek) alışveriş alışkanlıklarımızın harmanlandığı bir dönemdeyiz. Yani müşteriler bir ürünü online bir mağazada sonrasında ise fiziksel olarak görmek isteyebilir. Tam tersi olarak mağazada gördüğü bir ürünü online olarak araştırmak, yorumları incelemek, fiyat karşılaştırmak isteyebilir.

Belki de müşteriniz bir ürünü sosyal medyada gördü, yorumları videolardan izledi, markanın kendi web sitesinden alışverişini tamamladı

Bunlar müşteriden müşteriye çeşitlilik gösterecek tamamen bireysel deneyimler. Bu nedenle de müşteriye iyi deneyim yaşatmak için kanalları iyi kullanmak isterseniz yine müşteri yolculuğuna detaylı göz atmanız gerekecek.

Sonuç olarak omnichannel derken bütüncül kanal yaklaşımından söz ediyoruz.

Sahi kanallar demişken; omnichannel sadece dijital midir?

Omnicahnnel Pazarlama Sadece Dijital Kanalları Kapsamıyor

Teknoloji sayesinde markaların mesaj iletebileceği ve müşterilerin alışverişlerini daha kolay yapabileceği birçok platform var. Tabi ki bu kolaylıklardan sonuna kadar faydalanıyoruz.

Dijital gelişmelerle birlikte gündemimize giren omnichannel gibi bazı kavramların bize ilk etapta sadece dijital platformları hatırlatması da çok normal.

Ancak konuya bütünsel bir pazarlama yaklaşımıyla bakarsak bahsettiğimiz kanallar sadece dijital kanallar değil. Bu da güzel haber 😊

Çünkü alternatif birçok fırsatımız var. Örneğin yüz yüze tanıtımlar, sempozyumlar, toplantılar, basılı materyal olarak kılavuzlar. Hepsi kullanabileceğimiz kanallar arasında ve onlar da omnichannel pazarlamanın önemli parçaları.

Bahsettiğimiz yöntemlere e-posta pazarlama, sosyal medya yönetimi, web siteleri gibi dijital platformlar da eklenince mesajlarımızı çeşitli kanallardan iletme şansımız artıyor.

Çok Kanallı Pazarlama: Omnichannel ve Multichannel Arasında Ne Fark Var?

Omnicahnnel kelimesinin çevirisine baktığımızda çoklu kanal yazdığını göreceksiniz. Multichannel da çoklu kanal anlamına geliyor. Peki ne farkları var?

Buraya kadar çok fazla kanaldan müşteriye ulaşabileceğimizden bahsettik. Bu kanallarda farklı farklı mesajlar veriyorsanız, “markam ne kadar çok görünse o kadar iyi” diyorsanız, amacınız bu kanallardan çok müşteriye ulaşıp görünür olmak, yeni müşteriler kazanmaksa bu multichannel bir yaklaşımdır.

Omnichannel ise bir kanalda yakaladığınız tüketiciye iyi bir müşteri deneyimi yaşaması ve diğer platformlarda alışverişini tamamlayabilmesi için tutarlı ve birbiriyle örtüşen mesajlar iletmektir. Yani omnichannel yaklaşım bir orkestrasyon gerektirir. Temelinde iyi bir müşteri deneyimi vardır.

Omnichannel Pazarlamada İçerik Yönetiminin Püf Noktaları Omnichannel pazarlama bir orkestrasyon gerektirir. Temelinde iyi bir müşteri deneyimi vardır. Click To Tweet

Omnichannel Pazarlama Planı Nasıl Yapılır?

Aslında her planlamada olan temel konuları burada da düşünmek gerekir. Detaylarına çok girmeyeceğim ama ana hatlarıyla aşağıdaki konularda çalışma yapmalısınız.

  1. Hedefleme: Hedefiniz nedir?
  2. Bütçe planı: Bu iş için ne kadar bütçeyi, hangi kalemlere harcayacaksınız?
  3. İlgili içerik ve kanal planı: İşin püf noktası olarak hangi mesajı hangi platformda müşterinizin karşısına çıkaracaksınız?
  4. Orkestrasyon: Bütün kanallardaki mesajlarınızı uygun şekilde nasıl yöneteceksiniz?
  5. Ölçüm ve optimizasyon: Hangi aktivitelerden verim aldınız? Yeniden değerlendirme ve düzenlemenizi nasıl yapacaksınız?

Omnichannel Pazarlamada İçerik Nasıl Yönetilir?

İçerik stratejisi oluşturma ve içerik planlaması hakkında birçok konuya yer verdiğim “İçerikle Markalaşmak” kitabımda detayları bulabilirsiniz. Bu konu iyice kafa yormayı ve iyi bir planlamayı gerektirir.

Özetleyecek olursak; hedef kitlenizin ihtiyacı (acı noktası) ve bu konuyla ilgili markanızın öne çıkan bir özelliği ya da sunduğunuz çözüm sizin ana içerik konunuzu belirler. Vermek istediğiniz mesajları bu konu üzerinde çeşitlendirebilirsiniz. Bu markanızı belli bir alanda konumlandırmaktır.

Omnichannel pazarlamada tutarlılık olmasından bahsetmiştik. İçerik yönetiminde de bu böyledir. Sonrasında yine içeriklerinizi ilgili platformlara uygun formatta belirli sıklıkta müşterinizle buluşturmalısınız. Bu konuda özellikle “İçerik pazarlamasında hangi içerik türü, hangi sıklıkta?” yazıma bakmanızı öneririm.

Yani aslında içerik pazarlamanın temel kurallarını uygulayarak çoklu kanal üzerinden müşterinize mesajlarınızı iletiyorsanız aslında bir omnichannel yaklaşımı sergiliyorsunuz.

Günümüzde bu omnichannel pazarlamayı iyi yapan, güçlü bir içerikle tüketicinin karşına belirli bir tutarlılıkta çıkan markalar çok avantajlılar. Başarıları da buradan geliyor 😊

Sevgiyle,

Write A Comment