Bir süredir içerik pazarlamasının önemine ve stratejisine odaklanıp, sizlere bu konuda faydalı bilgiler vermeye çalışıyorum. “İçerik pazarlaması nedir? İçerik pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?” gibi konulara değinmiştik. Geçmişten çok başarılı bir örnek de paylaşmıştık. Şimdi gelin hep birlikte dijital kanalları her yönüyle kullanan ve hikayesini bizlere aktaran bir başarılı içerik pazarlaması örneği olan b-fit markasını inceleyelim.

Öncelikle başarılı içerik pazarlaması için püf noktaları hatırlatmak isterim:

Şirket hedef ve vizyonunuzu belirledikten sonra, ürün pazarlama hedef-stratejiniz ve bununla beraber de içerik pazarlama stratejiniz olması gerektiğini biliyoruz.

Sonrasında hedef kitlenizi belirleyip, amaç ve ürününüze uygun vizyonunuz ile hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak ortak noktayı bulmanız gerek. Hedef kitlenize fayda sağlayacak, uzmanlık alanınızdaki konuyu yani ana içerik konunuzu belirlemelisiniz.

Bundan sonrasında içerik pazarlama stratejinizi, içerik türlerinizi ve hangi kanalları kullanacağınızı iyice planlamanız gerekiyor.

Bu hatırlatmalardan sonra; bu yazımda b-fit markasının içerik paylaşımlarından bahsetmeye başlayabilirim:

Kendi Hikayeleriyle Örtüşen Bir Vizyon

Öncelikle b-fit, web sitesinden bizlere hikayesini güzelce anlatıyor. 6 başarılı kadın tarafından kurulan ve kadınların daha aktif olmasını kendilerine vizyon edinmiş b-fit markasını yaratırken, Türk kadınlarının sağlıklı yaşam yolunda spor yapmaya ikna edilmesini amaçlamışlıyorlar.

Bu amaçla yola çıkan bir markanın faydalı içerikler üretmesi kaçınılmaz oluyor. Çünkü vizyonlarında ürünlerini satabilmenin ötesinde, bir sosyal sorumluluk da barındırıyorlar.

Belirlenmiş Bir Hedef Kitle ve İhtiyaç

Dikkat ederseniz b-fit markası her yaştan, herkesin spor yapması gibi bir konuyu hedeflemiyor. Özellikle Türk kadını b-fit’in hedef kitlesi ve bunu da net bir şekilde tanımlıyor.

Hedef kitlesinin ihtiyacını belirlerken, Türk kadınının zorlukların üstesinden gelen ve genelde kendini hep sonraya bırakan bir profil olma özelliğinden yola çıkarak, onların da sağlıklı yaşam için spor yapma ihtiyacını pratik bir şekilde çözmeyi hedefliyor.

İhtiyaca Yönelik Çözüm

Yukarıda bahsettiğimiz hedef kitle ve ihtiyacın tespitinden sonra, geliştirdiği 30 dk’lık spor egzersizi ürünleriyle ilgili pazarlama stratejilerini belirliyorlar.

Bu strateji içerisinde içerik pazarlaması da çok net bir şekilde oluşmaya başlıyor.

b-fit Markası Hangi Ana İçerik Konusuna Odaklanıyor?

Öncelikle b-fit ana içerik konusu olarak “b-fit kadını” kavramı belirlemiş. İçeriklerini de b-fit kadınının sağlıklı yaşamını destekleyen spor aktiviteleri çerçevesinde şekillendiriyor.

Destekleyici içerikler olarak; beslenme, meditasyon gibi yine sağlıklı yaşamda etkisi olan konuları belirlemiş.

Yani özetle, her yönden fit ve sağlıklı olmak isteyen bir Türk kadını (burada biraz da persona var😊) b-fit kadını ile ilgili içeriklerden çok fayda sağlayabilir.

b-fit Markası Hangi Kanallardan İçerik Paylaşıyor?

Ana mecra olarak detaylıca hazırlanmış bir web siteleri var. Bu site 30 dk’da yapılan egzersiz ürün/hizmetlerini tanıttıkları, spor malzemeleri gibi ürünlerinin satıldığı bir mecra.

Web sitesinden bağlanabileceğiniz bir blog sayfaları var. Blogda kategorilere ayrılmış bir şekilde sağlıklı yaşam ipuçları yer alıyor. Blog, ana içerik ve destekleyici içerik konularının hepsini kapsıyor.

Web sitesinde ayrıca evde yapılabilecek spor videoları da yine ücretsiz izlenerek fayda sağlayan bir içerik olarak sitede yerini alıyor.

Web sitesinin bir bölümünde, gerçekleşen sosyal sorumluluk projelerine de yer verilmiş.

Sosyal Medya Kanallarında Neler Yapılıyor?

Bilgilendirici, eğlendirici ve motive edici birçok içerikle instagram sayfası oldukça keyifli.

b-fit instagram sayfası; kadınların neden spor yapmaları gerektiğinden tutun, örnek videolar, evde egzersiz videoları ve canlı yayınlar paylaşırken, bir yandan da kadınların ilgi duyduğu cilt bakımı, sağlıklı beslenme gibi farklı konularda da faydalı içerikler üretiyor.

Ayrıca halkın önem verdiği güncel konularda farkındalık yaratan ve özel günleri de hatırlamaya özen gösteren bir sayfa görüyoruz.

YouTube kanalında ise; egzersiz videosu örneklerine bolca rastlamak mümkün.

Başarılı içerik pazarlaması örneği olarak çok fazla markadan bahsedebiliriz. b-fit hem vizyonu hem amaçları doğrultusunda sunduğu hizmetlerle beraber, kadınların sağlıklı yaşamı için içerikler üretmeyi, aktiviteler planlamayı görev edinmiş; büyüyen iş modeliyle birçok kadına istihdam sağlamış bir örnek olması nedeniyle benim gözümde en üst sıralarda yerini aldı.

Sizlerin de başarılı içerik pazarlaması örneği olarak beğendiğiniz markalar var mı? Yorumlarda belirtebilirsiniz… 😊

Sevgiyle,

Write A Comment