“Günümüzde içerik pazarlaması neden önemli? Neden içerik üretmeliyiz?” sorularıyla ilgili kafamızda bir şeyler netleştiyse içerik türleri hakkında bilgilere geçebiliriz. Öncelikle benim de detaylarıyla deneyimlediğim blog konusuyla başlamak istedim.  “Blog nedir? Blog nasıl açılır?” konularını merak edenler, işte bu yazı sizin için…

Bildiğiniz gibi hedef kitlemize değer yaratmak, onlarda farkındalık oluşturmak, bilgilendirmek, bazen de eğlendirmek için içerikler paylaşıyoruz. Bunun için kullanabileceğimiz birçok platform var. Bir içerik üreticisi kendini en iyi ifade edebileceği bir kanaldan hedef kitlesine içerikleriyle ulaşabilir. Ben içerik üretmeye blog yazarak başladım. Umuyorum benim blog yazma hikayem sizlere de başlamak için ilham verir:

Blog Nedir?

Hikayeme geçmeden önce bloğun ne olduğundan bahsedelim. Blog; internette yazılan günlük aslında. Blog yazarları yani bloggerlar, bilgilerini bizimle kişisel blogları yani web siteleri aracılığıyla paylaşırlar. Bloglar internette bir sorumuza cevap ararken karşımıza çıkan web siteleridir.

Yani evet, blog bir web sitesi türüdür.

Bu konuya içerik pazarlaması açısından bakarsak; kurumsal blogların da oldukça fazla olduğunu görüyoruz.

Blog Bir Markaya Ne Avantaj Sağlar?

Bu soruya bir örnekle cevap vermek isterim:

Evime salon bitkileri almak istiyorum. Ancak çok sevdiğim sevimli kediciğime zarar verecek zehirli bir bitki olmamalı. Araştırmalar yapıyorum, çok da bilgi var fakat Latince bitki isimlerine göre yapılmış açıklamalar arasında kayboluyorum.

Daha sonra gözüme çiçek satan bir web sitesinin bloğu çarpıyor. İşte resimli ve tıklayınca da çiçeğin satışını yapan bir site buldum, yaşasın 😊

Yani özetle, bilmediği bir konuda müşterisini aydınlatıp, konuyu ürünlerine bağlayan bir marka gördüğünüz gibi, satın alma sürecinde hem güven yaratıyor hem de süreçte destek vererek karar vermeyi kolaylaştırıyor.

İşte markalar için içerik üretmek ve bir blog oluşturmak bu açıdan çok önemli.

Blog Yazmaya Nasıl Başladım?

Şimdi gelelim benim yolculuğuma…

Yazı yazmayı seven biriyim. Bunun için daha önce yaratıcı yazarlık programlarına da katıldım. Bir gün mutlaka bir kitap yazacaktım, kafama koymuştum. Ama düşünsenize, kitap yazmak!!! Çok uzun bir yolculuk, epeyce deneyim gerektiriyor. Ben tabi harika bir kitap olmasını istiyorum bir yandan 😊

Sürekli düşünüyorum: “Hangi konuda yazsam acaba? Yazı dili nasıl olsa? Şimdi mi başlasam, yoksa seçtiğim konuda iyice araştırmalar yapıp, hatta belki ufak eğitimler, seminerler verip biraz deneyim edindikten sonra mı başlasam?” diye uzayıp giden fikirler…

Birdenbire kendime büyük bir hedef koymuştum ve tabi yazmaya başlayamamıştım.

Ben bunları düşünürken, hakkımda kısmında da bahsettiğim, bir eğitime katıldım. Aslında eğitim yazı yazmakla ilgili değildi. Sadece tecrübelerimizi insanlara nasıl aktarıp, değer yaratabileceğimizi tartışıyorduk. Bu tartışmaların sonunda sıra geldi harekete geçmeye. Ev ödevimiz herhangi bir kanaldan içerik üretmekti. Ben ne yaptım sizce?

Tabi ki uzun zamandır, mükemmel olsun diye ertelediğim, yazı yazma serüvenimi başlattım. Hemen bir blog açtım ve yazmaya başladım.

İlk Soru Şuydu: Blog Nasıl Açılır?

Hemen internette aramaya başladım. Bu sayede blog açmak için kolayca kullanabileceğiniz web sitelerini öğrenmiş oldum. Fakat benim karşıma en çok iki seçenek çıkmıştı.

İlki Google tarafından oluşturulmuş Blogger.

Blogger açılış sayfasından itibaren o kadar pratik ki, bu linke tıkladığınızda hesap oluşturmanız için sizi çok kolay şekilde yönlendiren bir web sitesi karşınıza çıkıyor. Dolayısıyla ben de böyle başladım.

Artık yazılarımı yazmaya başlamıştım ve bir yandan da, arkadaşlarımı bloğum hakkında bilgilendirmeye ve siteye girmeleri için yönlendirmeye çalıştım. Yazılar hakkında beni değerlendirmelerini istedim. Geri dönüşler çok iyiydi, motive olmuştum…

Sonrasında da yazmaya devam ettim ve siteyi daha profesyonel bulduğum WordPress sitesine taşımaya karar verdim. Hem isim ve soy isimden oluşan bir hesap açabilecektim. Siteyi medihapalta.com adıyla eşleştirdikten ve güzel bir tema satın alımı yaptıktan sonra açtım.

O gün bu gündür de bu siteden sizlere içerik pazarlaması, içerik üretimi, içerik türleri gibi konularda yazılar yazmaya devam ediyorum.

Blog Yazıyorum Ama İnsanlar Bunu Nasıl Görecek?

Evet, blog açtıktan sonra bu durumu da yaşama ihtimaliniz yüksek. Hatta hedef kitlenize ulaşmakta zorluk yaşamak, sizi vazgeçmeye de itebilir. Ama durun, hemen pes etmek yok.

Size öncelikli önerim; özgün ve kaliteli içerik üretmeye devam edin. Bir süre sonra hedef kitlenizin hangi içeriğinize ne kadar ilgi gösterdiğini, neleri merak ettiğini daha iyi anlayıp ihtiyaca göre içerik üreteceksiniz.

Bir de bloglar için çok önemli olan internette görünme konusu var. Bunun için arama motorlarında üst sıralarda çıkmak ulaşacağınız kişi sayısını arttıracaktır. Buna SEO (Search Engine Optimization) deniyor. Yani arama motorlarının sitenizde ne hakkında bilgi verdiğinizi anlamasını, sitenize güvenmesini sağlayarak, insanlara sitenizi önermesi diyorum ben buna. Teknik bazı bilgiler ve analizler gerekiyor tabi bunun için.

Ancak ben bu yazımda teknik bilgiden ziyade hedef kitleniz için yazmanızı önereceğim.

Hedef Kitleniz İçin Yazın!

Bloğunuz sizin eviniz, ziyaretçileriniz ise misafirleriniz gibidir. Bu nedenle, onları ne kadar iyi karşılar, sitenizde iyi vakit geçirmelerini sağlar, onlarla etkileşime girebilirseniz zaten sitenizin popüler olma olasılığı yükselecektir.

Yani ziyaretçileriniz, yazdığınız yazıları detaylıca okuyor, başka yazılara bakmak için sitenizde gezintiye çıkıyor kısacası keyifli vakit geçiriyorsa bu sizi çok daha mutlu edecektir. En azından benim için öyle oluyor!

Sitenizi ziyaret edenler fayda gördükçe, paylaşım ikonlarına basıp çevresiyle paylaşacak, belki size yorumlar bırakacaktır…

Belki benim ziyaretçilerim de paylaşma kısımlarını daha çok kullanır ne dersiniz? 😊

Faydalı olması dileklerimle…

Sevgiyle,

Write A Comment